Начало » Хоби земеделие » Малката градина
06.12.2024 г.

Трябва ли да заравяме сидератите през есента?

Ето какво казва науката
Трябва ли да заравяме сидератите през есента?

sinor.bg

Тази година развитието на сидератите закъсня. Поради сушата те поникнаха късно, а се забави и израстването им. Сега дъждовете са сериозна пречка за вграждането им в почвата. Много градинари смятат, че като оставим сидератите на повърхността и не ги заровим, ще загубим голяма част от хранителните вещества. Всички знаем за ползата от тях, но далеч не всичко за въздействието им върху почвата.

Специалистите продължават да изучават многостранното им влияние в различни аспекти. Науката отдавна е дала отговор на въпроса трябва ли да заравяме сидератите или да ги оставим.

Разбира се, можем бързо и лесно да увеличим добивите с помощта на минерални торове, но този път е изпълнен с много неизвестни и неприятни странични последици. Ако използваме само минерални вещества за подхранване на растенията, тогава неусетно можем да попаднем в задънена улица. Голяма част от почвената микрофлора ще бъде унищожена, а структурата на почвата – разрушена.

В крайна сметка полезните почвени микроорганизми са тези, които правят плодородието на почвата. Всъщност има малка загуба на азот, но това не е критично. По принцип всички останали хранителни вещества ще попаднат в почвата. Просто няма да има бързо развитие на почвената микрофлора в началото на сезона, но има решение – можем да добавим микробиологични торове по време на пролетната обработка.

Учените са убедени, че е добре да оставим сидератите да растат до замръзване. През зимата ще помогнат за снегоздържането, ще насищат почвата с влага и ще я предпазват от водна и ветрова ерозия. След като полегнат растенията, те ще се превърнат в отличен мулчиращ материал, като предпазват от дълбоко замръзване и до пролетта земята ще бъде защитена.

Сидератите са “универсален работник”. Те натрупват органична материя, спомагат за намаляване на количеството на минералните торове, борят се с плевелите, повишават плодородието на почвата и я предпазват от ерозия. Сидератите са незаменими и при ускореното сеитбообращение. Някои сидерални култури имат способността да извличат хранителни вещества от дълбоките почвени слоеве към повърхността – работят като “помпа”. Те имат способността да превръщат минералните вещества във форми, които са леснодостъпни за растенията.

Сидератите работят и като фитосанитари, освобождавайки почвата от много вредители и болести. Многогодишните изследвания показват, че е най-ефективно да се сеят смеси, но при монокултурното отглеждане не винаги могат напълно да реализират своя потенциал.

При сидератите са полезни не само надземните части, но и корените, защото представляват прекрасна алтернатива на лопатата. Нищо не може да разрохква почвата, както мощната коренова система на кръстоцветните и бобовите култури. Тя е отличен биоплуг. Дължината на корените, които са в почвата, се измерва в километри, а колкото по-големи са надземните части, толкова по-големи са и те.

След отмиране корените се разлагат и оставят в почвата проходи, а това я прави дишаща и водопропусклива. След замръзване водата се разширява и почвата увеличава обема си – разрохква се.

Този подход работи добре и не е нужно да се притесняваме, че сидератът не е заоран и е останал на участъка.

Трябва ли да заравяме сидератите през есента?
4565
 

Последни материали
Виж
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
За социални заведения в община Хасково
Пчеларско сдружение дари 150 килограма мед за поредна година
Промени в наредбата за превоз на непреработена земеделска продукция
Баница с кисело зеле и праз
Свързани материали
Виж
За да не получим антиефект
Съвместимост на сидератите със зеленчуците
След прибиране на реколтата
Пет от най-бързите сидерати за есенно зелено торене
Полезно за градинарите
Какво не знаем за ползите от глината в градината?
Нулевата обработка на почвата и сидератите са разумните практики
Високите цени на торовете подтикват фермерите към дългосрочни решения
Местни фермери сравниха значението им с това на Ноевия ковчег
Сидерати спасиха почвата в нивите при наводненията в Северна Америка
Какво да правим със сидератите в късна есен – съвети на специалистите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини