До 30 ноември граждани, фермери и неправителствени организации в Европейския съюз мога да дават своите предложения за идеите си как да се развиват селските райони в дългосрочен план. Въз основа на отговорите от анкетата, качена на интернет страницата на Европейската комисия, администрацията в Брюксел се ангажира да разработи дългосрочна визия за селските райони.
За целта експертите търсят обратна връзка от хората с оценка за това какъв е животът в селските райони на Европа, за да се набележи какво е ключово за техния просперитет. Затова и основните въпроси в допитването са свързани с възгледите на европейците по следните тези:
1. Нуждите на селските райони днес;
2. Какво прави селските райони привлекателни;
3. Възможности за бъдещето на селските райони;
4. Управление в селските райони.
Тази консултация има за цел да събере виждания за текущите възможности и предизвикателства в селските райони, стремежите към селските райони през 2040 г. и действията, необходими за постигането на тези стремежи.
Европейски план за продоволствена криза
В общественото обсъждане може да участва всеки заинтересован европеец включително потребители, прерарботвателен сектор, селски МСП, държавни институции в ЕС, регионални и местни власти, фермери, организациите на гражданското общество, младежите в селските райони, неправителствените организации, местните групи за действие, селските мрежи и учените
В ЕС 96 милиона души живеят в селските райони, които покриват 45% от територията на ЕС. Обществената консултация по дългосрочната визия за селските райони е първата стъпка към съобщението на Комисията по темата, което ще бъде публикувано в средата на 2021 г. Това съобщение има за цел да подкрепи дебат на европейско ниво за бъдещето на селските райони и мястото им в обществото.
Селските райони предлагат редица социални и икономически възможности за жителите на селските райони и обществото като цяло с уникално качество на живот, възможности за работа в много и разнообразни бизнес области. Те трябва да играят специална роля при прехода към зелена и устойчива Европа, като смекчат изменението на климата, осигурят алтернативи на изкопаемите горива и развият кръговата икономика. Освен това кризата с COVID-19 може да доведе до значителни промени в обществото, от които селските райони могат да се възползват.
Те също имат свой набор от специфични предизвикателства, особено свързани с отдалечеността: достъп до обществени и здравни услуги, връзки, образование и изтичане на младежи.
Въпросниците са на разположение на някои или всички официални езици на ЕС. Можете да изпратите отговорите си на всеки официален език на ЕС.