Начало » Новини » Страната

Проблемите на аграрния сектор ще бъдат обсъдени по време на Национален земеделски форум в понеделник

Няма да бъдат поканени представители на държавната администрация
Синор.БГ / 08.07.2022 г.
Проблемите на аграрния сектор ще бъдат обсъдени по време на Национален земеделски форум в понеделник

Национален земеделски форум ще се проведе в понеделник (11 юли) в Старозагорски минерални бани. Събитието има за цел да събере браншовите организации от земеделския сектор на дискусия по най-наболелите проблеми на българските фермери. Идеята за него се е зародила спонтанно в Брюксел по време на срещата на еврокомисаря по земеделие с представители на българската земеделска общност. Януш Войчеховски е уточнил пред нашите земеделски стопани, че ще очаква да получи директно тяхното обобщено становище.

Акцент в разговорите в понеделник ще бъде Стратегическият план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. и публикуваните от Европейската комисия бележки по проекта на документ. Планът ще има ключово значение за развитието на българското селско стопанство през следващите години. Общественото обсъждане на Стратегическия план не беше проведено в първоначално предвидения вариант. Голяма част от земеделската общност се чувства недостатъчно информирана за българското предложение, а мнението и не беше чуто при подготовката му. „Изключително важно е заинтересованите земеделци да се включат в активната работа по доработването на документа. Национален земеделски форум е гражданска инициатива и няма никакви политически цели“, казва Стоян Чуканов, организатор на събитието. Той е представител на България за сектор Земеделие в Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК). Чуканов е действащ фермер, който отглежда месодайни говеда в Странджа Сакар и председател на Управителния съвет на Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България.

Във форума няма да бъдат поканени представители на държавната администрация, за да има браншът възможност да формира свободно позиция, която ще бъде представена директно в Брюксел на еврокомисар Войчеховски.

В тази променлива икономическа и политическа ситуация, моментът ще се използва да се обобщят и други проблеми, които касаят целия селскостопански сектор като безмитния внос на селскостопански продукти от Украйна и Молдова и Законът за браншовите организации.

Форумът ще се проведе при закрити врати, а за представителите на медиите ще бъде организирана пресконференция, която ще започне от 16.30 часа в хотел Калиста, Старозагорски минерални бани. 

Проблемите на аграрния сектор ще бъдат обсъдени по време на Национален земеделски форум в понеделник
8376
 

Последни материали
Виж
Без ясно очертана тенденция при цените спрямо предишни процедури
Южна Корея закупи на търгове фуражна царевица и хлебна пшеница
Програма на служебния министър
Първи задачи в МЗХ: Инспекции на „магазините за хората“ и одит на горските предприятия
Доставките за Полша обаче са нараснали до рекординте нива от 2022 година
Слабата миналогодишна реколта натисна износа на малини от Украйна
Квелекс® – гъвкавост в приложението за максимален контрол над плевелите
През втората половина на настоящия селскостопански сезон
Доставките на аржентински слънчоглед у нас вдигат вноса и преработката му в ЕС
Унгария съкращава срока за подпомагане на млечни крави заради кризата на пазара
Свързани материали
Виж
Какво реши аграрната комисия
Парламентът даде зелена светлина на промени в Закона за подпомагане на земеделците
Дано се стигне до съгласие
Покана за обединение на двете аграрни камари
Проект на Постановление
Три пъти ще се завишат цените на земеделските земи, които подлежат на отчуждаване
Търгуват се ниви и терени в стопански дворове
Областната дирекция в Пловдив обяви за продан 6 земеделски имота на цени от 5 500 до 33 250 лв./дка
Агрометеорология
През април: Валежи, късни слани и опасност от градушки
Информационна кампания
С 6 млн. евро е увеличен бюджетът на Кампания 2025 за директни плащания
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини