През периода януари-август 2020 г. производството на мляко в света е нараснало с 2% спрямо същия период на миналата година, сочат данни на Световната мрежа за сравняване на фермите, цитирани от електронното издание DairyNews. През второто тримесечие на годината е отчетено забавяне на ръста до 1,9%, но през юли той се е ускорил до 2,1%. За сравнение - през първите 5 месеца на годината производството на мляко в света бе нараснало само с 1%.
Решаващ фактор остава търсенето, като заради рецесията в много световни региони се стигна до спад на потреблението на вътрешния пазар, а оттам – и до свиване на вноса.
Сред ключовите политически събития, отразяващи се на млечния пазар, се очертават излизането на Великобритания от Европейския съюз и положението в Беларус.
Великобритания е на 7-мо място в света по внос на млечни продукти, като 36% от потреблението в страната се осигурява от внос, а голяма част от доставките се осъществяват от държави-членки на ЕС. След „развода” с общността се увеличават шансовете на други големи играчи на британския млечен пазар – Нова Зеландия и САЩ. Същевременно 25% от произведеното във Великобритания мляко се изнася, затова дисбалансите вследствие на напускането на ЕС няма как да бъдат избегнати.
На свой ред Беларус е на 4-то място в света по износ на млечни продукти след Нова Зеландия, ЕС и САЩ. Засега е рано да се прогнозират последиците от кризата в Беларус за световния млечен пазар, но опасенията вече са налице.
Анализаторите на мрежата изтъкват и ролята в международната търговия с млечни продукти и на други държави като например Германия. По техни оценки страната произвежда с 14% повече мляко от потребяваното, 57% от произведеното в страната мляко се изнася, докато делът на вносните млечни продукти във вътрешното потребление достига 51%.