Планинският туризъм, който е пряко свързан и със селския, разширява идеите си, като предлага да бъде съставен Национален велосипеден план на България. Идеята е обсъждана на среща на представителите на Българска асоциация за алтернативен туризъм (БААТ) с вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова и Сдружение „Планини и хора” - Асоциация на планинските водачи в България.
Идеята е този план да се реализира под патронажа на Министерството на туризма. Николова е посочила, че планът заслужава внимание, затова може да бъде сформирана експерта група, която да изготви тази концепция.
Велотуризмът е сред набиращите популярност форми на туризъм с потенциал, който спомага и за подобряване на здравето на хората, което е особено важно в условията на пандемия, коментира още министър Николова. Тема на дискусията бе и възможността за създаване на стандарт на знак за маркировка.
Къщите за гости, особено тези в планинските региони, в момента работят с максимална заетост, посочи вицепремиерът. И допълни, че тази година тези места за настаняване са най-предпочитани от туристите.
В рамките на срещата е обсъдена възможността за създаване на сертификат „Зелена къща“. Представители на бранша посочиха, че тази мярка би подпомогнала да се насочи вниманието към малките хотели и места за настаняване и да се даде възможност за популяризирането им.
Не става въпрос за "къщите за тъщи", а тези за гости
Те предложиха и заснемането на видеоклипове с планински водачи, които да разказват за по-малко познати места за посещения, по примера на клиповете за туристически забележителности представяни от екскурзоводи.
България разполага с изключително голям брой дестинации за алтернативен туризъм, именно планинският, селският, еко туризъм са с огромен потенциал, който може значително да допринесе за реализирането на тази цел, заяви още министър Николова. По думите й това се доказва и от статистическите данни, според които въпреки пандемията от началото на годината до 18 август в град Елена са пренощували над 9 хил. туристи, в Рибарица над 7 хил. туристи, в Калофер - над 4 хил. туристи, в рилското село Говедарци - над 3 хил. туриста. и др.
В родопското село Гела са пренощували близо 400 туриста от началото на годината. По данни от Единната система за туристическа информация (ЕСТИ) за периода 1 януари - 18 август 2020 г. общият брой пренощували летовници във всички туристически хижи в страната е над 7 800.