На вчерашното си заседание Министерският съвет одобри резултатите и взетите решения на редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, проведено на 15 юли в Брюксел. На заседанието Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз (ЕС) представи работната си програма за втората половина на 2024 г., като демографските предизвикателства е един от седемте основни приоритета на новото председателство.
Министрите обмениха мнения за жизнеспособността на селските райони с фокус върху подновяване на поколенията и демографски аспекти. Подчерта се значението на мерките от Втори стълб на Общата селскостопанска политика (ОСП) в подкрепа на развитието на селските райони, особено на програмите за местно развитие, водени от общностите, като програмата ЛИДЕР.
Българският представител Георги Тахов е отбелязъл, че за да се осигури дългосрочна визия за устойчиви, гъвкави и жизнеспособни селски райони, е необходим комплексен и интегриран подход, включващ целево финансиране, диверсификация на икономическите дейности, подобряване на инфраструктурата и социалните услуги, както и опростяване на административните процедури.
Европейската комисия е представила актуална информация за търговските въпроси, свързани със селското стопанство. Новите автономни търговски мерки (АТМ) мерки за Украйна, влезли в сила на 6 юни, ще бъдат в сила до 5 юни 2025 r. Автоматичният защитен механизъм вече е активиран за овес, яйца и захар.
Започват преговорите за либерализиране на търговията с Украйна на основата на задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия. Страната ни отбеляза, че важен елемент на търговската политика на ЕС в областта на земеделието е осигуряването на справедливи условия на конкуренция между производителите от ЕС и трети страни по отношение на екологичните, санитарните и фитосанитарните изисквания. Следва да се предвидят мерки за подпомагане на уязвимите сектори за справяне с допълнителната конкуренция от внос.
България също така е изразила и позиция по скорошните развития в търговията с Обединеното кралство, с оглед въведените от тях ограничения за вноса на прясно свинско месо от райони с африканска чума при диви свине. Ще припомним, че страната ни е поставена в зоната, забраняваща вноса на свинско месо във Великобритания. Проблемът е, че за други държави в ЕС подобни забарни няма, а от друга страна българските месопреработватели изнасят месни продукти, в които не са влагани български суровини, затова България настоява тази забрана да бъде вдигната.