Начало » Хоби земеделие » Малката градина
12.10.2017 г.

Храсти за проблемни участъци - полумрак

Светлината е жизнено необходима за растенията. Осветеността обаче често се възприема от тях по различен начин. По този признак те се делят на светлолюбиви, сенкоустойчиви и сенколюбиви.
Нокътят (Lonicera) се показва в доста различни видове. Сред тях има много сенкоустойчиви и декоративни. Внимание заслужава L.tatarica – непретенциозен, красивоцъфтящ храст имащ много градински форми, различаващи се главно по окраската на цветовете – от бяло до тъмно червено. По-малко разпространена, но много привлекателна и оригинална е алпийската лоницера (L.alpigena) с плътна корона и ефектни червени плодове. С впечатляващо цъфтене се отличава и сорта L. maackii – едър храст, понякога растящ като дърво.
Леска (Corilus avellana) – висок храст, характерен за широколистните гори. За декоративни цели се използват градинските форми на леската различаващи се по окраската на листата и формата на короната.
Чашкодрян (Evonymus) – не голямо дърво или храст, декоративно с ярките си оригинални плодчета и есенна окраска на листата. Цветни петна от E. verrucosus украсяват сенчестите горски участъци с розови плодове и розовеещи през еснта листа, а E. alata привлича с малиново червени тонове.
Калина (Viburnum) – храст или не голямо дърво, декоративно през всички сезони. Голяма част от видовете се отличават със сенколюбивост. Обикновената калина (V. opulus) е прекрасен избор не само заради красотата си, но и с ядивните си плодове. Много популярен е сорта “Roseum” с прекрасни кръгли съцветия. Единственият сериозен недостатък е в това, че в горски райони калината обикновено се напада от вредители и се нуждае от защита.
Бъз (Sambucus) – род храсти, много от които отдавна и широко се използват не само като декоративно, но и като хранително и лекарствно растение. С непретенциозност се отличава червения бъз (S.racemosa), имащ няколко декоративни форми. Черният бъз (S.nigra) също има декоративни форми, а плодовете му са годни за хранителна употреба. Този вид не е мразоустойчив, но достатъчно добре се справя при засаждане на скрито от вятъра място.
Хортензия (Hydrangea) – украсява участъци в полусянка. Тя цъфти от юли до есента, а едрите й съцветия дълго време запазват красотата си в сухи композиции. Много проста и удобна за отглеждане е дървовидната хортенизия и нейните форми. Най-ефектна и лесна за отглеждане у нас е метличестата хортензия (H.paniculata) и особено Grandiflora – форма с едри листа. H.Bretschneideri e висок храст, чиито едри цветове от бели се превръщат в пурпурни в края на лятото.
Лавровишна (Laurocerasus officianalus) - вечнозелен храст или дърво с красиви лъскави тъмно зелени листа. Малките му ароматни бели цветчета, събрани в в китка украсяват растението през юни. Слабата разпространеност на лавровишната в районите с умерен климат се обяснява с ниската и мразоустойчивост.
Керия (Kerria) – храст с тънки дълги клонки, отличаващ се с дълъг срок на цъфтене – пролетта и лятото, а понякога и през есента. На открито място тя цъфти обилно, но и на полусянка не се чувства зле. Нейните едри жълти цветчета напомнят тези на лютичето. Сортът Pleniflora е ефектен с мъхестите си цветчета. Керията не е зимоустойчива, затова най-добре е да й осигурите място с влажна почва и защита от студа.
В сенчести условия добре виреят филаделфус, кисел трън, черен бъз. За миксбордери в сянка идеално пасват хортензия, вайгела и др. За живи плетове подхождат лоницера татарика и лавровишна.

Храсти за проблемни участъци - полумрак
13781
 

Последни материали
Виж
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Карантинна опасност – картофен молец
Шумен и Плевен
Главчев разпореди на екоминистерството да се задейства за разрешаване на водната криза
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Свързани материали
Виж
Напаст по иглолистните
Право на отговор
Защо е подпомогнат и бизнесът с декоративните дръвчета
Позицията на малките фермери
Последното отворено писмо от дребните фермери, адресирано до първите във властта
Чичковите червенотиквеничковчета
Дребните фермери са в пълно вцепенение от поредните „тикви” – дават 8 хил. лв. обезщетения за декоративни дръвчета
Вълшебните декоративни храсти
Ножицата – декоратор и лечител
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини