Начало » Новини » Страната

Одобрени са резултатите от родното участие в заседание на земеделските министри на ЕС

Обсъждани са стратегиите на ЕК и бюджетни въпроси
Синор.БГ / 01.07.2020 г.
Одобрени са резултатите от родното участие в заседание на земеделските министри на ЕС

Правителството одобри доклада за българското участие в неофициалното видеоконферентно заседание на министрите на земеделието и рибарството на държавите-членки на Европейския съюз, проведена на 8 юни 2020 г., съобщихе от пресцентъра на Министерския съвет.

На заседанието министрите имаха възможност да обсъдят представените на 20 май 2020 г. от Европейската комисия стратегия „От фермата до трапезата за справедлива, здравословна и екологична хранителна система“ и „Стратегията за биоразнообразието за 2030 – Да върнем природата в нашия живот“. Бяха засегнати и темите по пакета за възстановяване и бъдещата многогодишна финансова рамка (МФР) и връзките на тези предложения с Общата селскостопанска политика (ОСП) и текущия законодателен дебат за прилагане на ОСП през следващия програмен период.

Всички министри поискаха от ЕК повече информация относно методологията и принципите на определените целеви стойности в стратегиите, касаещи селското стопанство, и за представяне на кумулативна оценка на социално-икономическото въздействие от прилагането на стратегиите върху сектора. ЕК коментира, че бъдещите законодателни предложения ще бъдат съпроводени с оценка на въздействието и че ще се отчитат националните специфики.

Министрите изразиха позиция, че предложеното от ЕК повишение с 26,5 млрд. евро (по текущи цени) на земеделския бюджет в сравнение с предложението й о г 2018 1 е положителна стъпка. Мнозинството отбеляза това повишение като все още недостатъчно предвид завишените очаквания към фермерите в контекста на Европейския зелен пакт и съпътстващите го стратегии.

Одобрени са резултатите от родното участие в заседание на земеделските министри на ЕС
4634
 

Последни материали
Виж
Мнението на бранша
Ваксинацията на овцете ще фалира и фермери, и преработватели, алармират бизнесмени
Предвидени са предпазни клаузи
ЕС премахва митата за сливи, грозде и още 5 храни от Молдова
Допълват Закона за здравето
БАБХ ще поддържа списък на хранителните фирми, които работят с райски газ
Помощта е 16 лв. за животно
Компенсират овцевъдите в 4 области със затворени заради шарката стада
Тема с продължение трета част
Екосхемите с най-голям ръст през 2024: зелено торене и намалени пестициди
Магазин за хората все още не търси доставчици
Законът за агрохранителната верига се бави, оранжерийните производители чакат справедливи цени
Свързани материали
Виж
Заседанието е на 22 септември
Земеделските министри в ЕС обсъждат спорната ОСП 2028-2034 г.
Парламентът в Атина ще ги разследва
Европейската прокуратура разкри двама гръцки министри източвали агро фондове
Младите фермери ще са на фокус в програмата
Земеделският министър на Полша е поканил на среща колегите си от ЕС
Решения на Министерския съвет
ЕС ще се застрахова с резерв от 1 милиард евро по споразумението с МЕРКОСУР
Преди да бъде обявена визията за новата ОСП
Първото за годината заседание на земеделските министри в Брюксел
Важна дискусия от агросеминара на НАЗ
Шах с пешката – при изработена през 2016 г. стратегия за напояване, през 2017-та закриваме хидромелиорациите в МЗХ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини