Само преди дни от министерството на земеделието съобщиха, че по схемите за обвързано подпомагане на плодове и зеленчуци в Кампания 2019 ще бъдат доплатени 2 770 398 лв., но без никакви мотиви защо се прави тази промяна. Най-близко до ума беше да решим, че заради схемите с измамното заявяване на субсидии за несъществуващи градини се е получил нов остатъчен бюджет, който трябва да се разпредели. Уви, оказахме се в дълбока заблуда!
Само преди няколко дни представители на редица браншови организации в сектора са изчислили, че за 2019 година от запазения бюджет за плодове и зеленчуци, който всяка година трябва да бъде 80 милиона лева, фермерите в началото са получили едва 72,8 милиона лева. Тогава и от асоциацията на картофопроизводителите са заплашили с протест, ако министерството и фонд „Земеделие” не обяснят какви са причините за това намаление, съобщи за Синор.бг председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков.
Потърсихме за мнение и други градинари, които припомниха, че за календарната 2918 година общият разпределен бюджет по обвързаната подкрепа е бил в размер на 79,8 милиона лева. Именно затова и те се чудят защо за 2019-та дори с доплащането секторът е получил малко над 75,5 млн. лв.
С други думи, точно в годината на коронавируса, когато плодовете и зеленчуците се определят като безспорно най-уязвимия сектор в земеделието, стопаните не получават дори законово резервираните за бранша пари по обвързаната подкрепа. Ще припомним, че дори при държавните помощи този бранш получава най-слабата подкрепа – за справка, вижте Синор.бг от 4 май тази година. (https://sinor.bg/58317-za-razdutiya-balon-narechen-podkrepa-na-drebnite-fermeri).
Сонор.бг отново зададе въпроси до отговорните институции, за да обяснят по-ниския бюджет, разплатен за сектора на плодовете и зеленчуци.