Начало » Новини » Света
21.06.2020 г.

ЕП одобри българското предложение за мярка COVID-19

Предстоят обсъждания с браншовите организации и ЕК за ставките
ЕП одобри българското предложение за мярка COVID-19

Европейският парламент одобри изменение на Регламент 1305/2013, предоставяйки възможност за програмиране на извънредната мярка COVID-19 за подкрепа на сектор „Селско стопанство“, съобщи министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева в профила си в една от социалните мрежи. Инициативата за промяната бе на България, подкрепена при преговорите от всички държави-членки на Европейския съюз. Средствата по тази мярка ще възлизат на 2% от бюджета по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. Чрез нея ще се компенсират разходите на стопаните за противоепидемични мерки, както и за намалели приходи от нереализирана продукция.

В съобщението си Танева благодари на всички български евродепутати, които помогнаха за одобряване на искането на страната ни за прилагане на мярката.

Въз основа на представените данни от браншови организации и официални източници на информация министерството на земеделието, храните и горите изготви предложение за прогнозни ставки, които да бъдат защитавани в процеса на нотификацията на мярката пред Европейскаята комисия. Средният размер на плащането на глава за говеда се предлага да бъде 53 лева, за  биволи – 63 лв., за овце и кози – по 10 лв., за птици – 0,08 лв., за свине – 1 лев, за пчелно семейство – 5 лв. За зеленчуците на открито браншът ще има възможност да избере между 65 лева на декар или 65 лв. на 1000 лв. приход по подадена годишна данъчна декларация за 2020 год. За оранжерийните зеленчуци предложението е  540 лв./дка, за плодове – 50 лв./дка, за розопроизводство – 90 лв./дка и за винено грозде – 30 лв./дка. Всички останали земеделски производители, бенефициенти по директни плащания на площ, които не попадат в обхвата на посочените сектори, могат да кандидатстват по друго направление, по което ще се отпуска помощ от 30 лв. на постоянно нает работник.

Операторите за преработка на плодове и зеленчуци, месо и месни продукти и мляко и млечни продукти също ще могат да кандидатстват за подпомагане, като в момента се разработват и обсъждат с браншовите организации изискванията и критериите за отпускане на помощта, посочва Танева.

Kандидатстването по мярката ще бъде максимално облекчено в полза на земеделските производители – по допустими през 2019 година площи и животни, но не повече от заявените през 2020 г. Максималната стойност на подпомагане за земеделски производител е 7 000 евро, а за малки и средни предприятия е 50 000 евро.

Предложението за мярката и плащанията по нея трябва да бъдат обсъдени с представителите на браншовите организации, както и с ЕК. В началото на юли ще бъде предложено прилагането й за одобрение на членовете на Комитета по наблюдение на ПРСР.

ЕП одобри българското предложение за мярка COVID-19
16165
 

Последни материали
Виж
За помпената станция на яз. „Пясъчник“
„Напоителни системи“ пусна обществена поръчка за 25 700 000 лева
Обучават горските по лесовъдство
Евробарометър
Почти цяла Европа определя климатичните промени като глобална заплаха
Народно лечение
Содата помага срещу брашнеста мана по краставиците
МЗХ
Забраните за косене в сезона на пожарите!
Важно!
Що е то интегрирано производство и защо на фермерите им е трудно да го прилагат?
Свързани материали
Виж
Плакия по градинарски
При неуспех ще има протести
Синдикатите преговарят за 30% ръст на заплатите на служителите в горите
Риба плакия
Манастирска яхния
Ще изчезне ли лимеца от нашата трапеза?
Нови правила ограничават стопаните да използват и продават собствените си семена
Тиквички плакия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини