Въпреки необичайните климатични условия с падналите слани и снеговете през пролетта, производителите на череши тази година са доволни от качеството и реколтата, които при 80% от насажденията в страната са изключително добри. Това съобщи за Синор.бг Слави Трифонов, председател на Националната био асоциация и член на управителния съвет на Съюза на градинарите в България, който представи прогнозите си черешовата кампания за 2020 г.
Ако очакванията на министерството на земеделието преди сезона бяха за реколта от 55 хиляди тона череши, то заради пропадналите площи в Североизточна България и в някои региони между Пловдив и Пазарджик и около Айтовско, общо в страната през 2020 г. ще бъдат обрани около 45 хиляди тона от този плод.
За първи път градинарите са доволни и от изкупните цени на черешата. В различните региони от страната цените за прясна продажба от производител варират от 1,80 лв. до 6 лева – в зависимост от сортовете и качеството. Плодът за преработка пък се изкупува между 1,20 и 1,40 лв. за килограм, посочи още Трифонов.
Единственият проблем, появил се след последните дъждове и захлаждането, е с напукваното на черешите, което вече притеснява стопаните в немалко райони от страната.
„Ако този процес продължи, това означава, че част от реколтата ще отиде изцяло за преработка”, допълни Трифонов. Активното изкупуване на череши вече е започнало от големите италиански компании за преработка на череши, които от години са на българския пазар с производството на пулп.
Българските консервни заводи все още не са започнали кампанията, а и все още не е ясно как ще бъдат подпомагани от държавата, за да изкупят цялата реколта. Докато при черешите стопаните все пак очакват прилични доходи, то при кайсията, която беше поразена на 85%, при прасковата (с една трета пропаднали площи) и при някои от ябълковите градини годината ще бъде нулева.