Начало » Новини » Страната
29.05.2020 г.

Критики от еколози към пакета за „зелено“ възстановяване на европейската икономика

На 5 юни ще има обсъждане по темата
Критики от еколози към пакета за „зелено“ възстановяване на европейската икономика

sinor

Пакетът за икономическо възстановяване на ЕС в размер на 750 милиарда евро, който беше представен от Европейската комисия, не е достатъчно амбициозен в частта си за опазване на околната среда, посочват от природозащитнвата организация WWF. Макар че е замислен да подкрепи Зелената сделка, стремяща се да направи Евросъюза климатично неутрален до средата на века, пакетът, наречен Next Generation EU, оставя „отворена вратата“ за инвестиции към неустойчиво функциониращи бизнеси, смятат природозащитниците.

Сумата от 750 милиарда евро, две трети от които ще са безвъзмездно отпуснати, е допълнителен ресурс към различните цели и програми на ЕС, така че средствата за възстановяване на икономиката реално ще достигат 1,85 трлиона евро. Когато към тях се добавят одобрените вече за получаване заеми към ЕС в размер на 540 милиарда евро, общата сума за справяне с последиците от Covid-19 нараства до 2,4 трилиона евро.

„Обявеният пакет е част от усилията за превръщането на Зелената сделка в „двигател“ на икономическото възстановяване. За съжаление, половината от тази амбиция все още липсва“, коментира Естер Асин, директор на офиса на WWF за европейски политики. „На практика липсват ясни механизми, които да гарантират, че държавите членки няма да изразходват средствата в замърсяващи дейности като добив на изкопаеми горива или изграждане на нови увреждащи природата инфраструктурни проекти“.

Въпреки че ЕК посочва редица сектори, които са от решаващо значение за създаването на „зелени“ работни места – какъвто е секторът на възобновяемата енергия, тяхното финасиране остава под въпрос, а преки инвестиции в опазване на природата съвсем отсъстват. „Предложението има нужда от редица поправки и допълнения, за да бъдат изпълнени обещанията за възстановяване на околната среда и справяне с климатичната криза. Милиони млади европейци искат много повече: пълен преглед на взаимовръзката между човека и природата“, каза Естер Асин.

От началото на кризата с Covid-19 природозащитната организация WWF ясно заяви, че едно наистина екологично възстановяване не трябва да подкрепя вредни за околната среда дейности. Нещо повече, минимум 50 % от предвидените за тази цел средства трябва да отидат за инвестиции в нисковъглеродни сектори и възстановяване на околната среда.

Нови средства за справедливия преход във въгледобивните райони

Пакетът за възстановяване на ЕС съдържа предложение за увеличаване на Фонда за справедлив преход от 7,5 до 40 милиарда евро. Той обаче трябва изрично да изключи подкрепата си за изкопаемите горива. Освен това не е в състояние да замени другите източници на финансиране и частни инвестиции, които са от решаващо значение за подпомагане на регионите да се откъснат от увреждащите природата икономически дейности.

„За съжаление, в България се наблюдава липса на сериозни политически амбиции за икономическо възстановяване, което да рефлектира върху повишаване жизнения стандарт на хората и опазване на околната среда. Това се вижда и от Фонда за справедливия преход, където сумата за страната ни трябва да нарасне от почти 0.5 на поне 2 милиарда евро без националното съфинансиране. С други думи, ще получим изобилие от средства за инвестиране, за създаване на нови икономически дейности и работни места във въглищните региони, без да имаме план как ще ги използваме. А това ще изложи местните общности на допълнителни социални, икономически и екологични рискове“, предупреждава Георги Стефанов, ръководител практика „Климат и Енергия“ във WWF България.

До момента заради безпрецедентната криза от Covid-19, ЕК вече разреши над 2 трилиона евро под формата на държавна помощ за страните членки, включително и използване на европейските публични средства по оперативните програми, без да поставя стриктни условия при тяхното харчене. Притеснително е, че и сега, с новия пакет за възстановяване на икономиката, не успява да даде по-ясни насоки как ще контролира усвояването на средствата. Макар че ЕС осъзнава необходимостта от отключване на инвестиции в чисти технологии, за да се гарантира декарбонизацията на европейската промишленост, напредъкът в тази посока е много слаб.

WWF алармира, че решенията, които бъдет взети днес, ще определят какво е възможно през 2040 г. Затова на 5 юни 2020 г. (петък) WWF заедно с партньорски организации от неправителствения сектор, представители на бизнеса и научните среди, ще представи на специална онлайн пресконференция исканията си към правителството за възстановяване на българската икономиката с фокус върху опазването на околната среда и човешкото здраве.

Критики от еколози към пакета за „зелено“ възстановяване на европейската икономика
7716
 

Последни материали
Виж
Предприятията от бранша минават от слънчоглед на рапица
Преработватели на маслодайни култури се оплакват от недостиг на суровини
Взети са проби от обяда, вечерята и външен обект за продажба на пици
Изследват персонала на хотел в Сандански след симптоми за натравяне у деца
Стадата с положителни проби ще бъдат унищожени
В Гърция откриха 3 нови огнища на шарка по овцете, включително близо до България
По закон застрахователите изплащат само щети, причинени след 19 април
Загубите от измръзналите овошки в югоизточна България са 600-800 лева на декар
Полезни съвети
Мит или истина е употребата на захар за подхранване на разсада
Седмица преди официалния краен срок за Кампания 2024
Преведоха близо 47 милиона лева по 4 био и агроекологични интервенции
Свързани материали
Виж
Световното изложение премина от 17 до 26 януари
Рибарски бизнес с кауза се представи на „Зелената седмица“ в Берлин
Изложителите от „Зелената седмица“
Пчеларите от „Медената долина“ - с лечебен биопродукт за малки и големи
Съвет на министри по земеделие и селски райони
Тахов: Договорите между фермери и търговци в България да станат задължителни
Изложителите от „Зелената седмица“
Родното вино пробива в Берлин с качество и изкусен маркетинг
Преди да бъде обявена визията за новата ОСП
Първото за годината заседание на земеделските министри в Брюксел
Интервю със съоснователя на компанията „Балевски и Киров“
Балевски: „Зелената седмица“ е стартът ни да продаваме шипков мармалад в Германия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини