Начало » Новини » Света
21.05.2020 г.

Жегата и сушата през лятото застрашават реколтата в големите страни от ЕС

MARS понижи прогнозите си за добивите от зърно и маслодайни култури
Жегата и сушата през лятото застрашават реколтата в големите страни от ЕС

Лятото в Европа ще бъде особено горещо и сухо, твърдят учени в публикация на уебсайта на списание „Форчън”. Но не само Европа ще пострада – над 60% е вероятността в големи райони от източното и западното крайбрежие на САЩ температурите на въздуха през юли да надхвърли средните показатели.

Прогнозата обединява данни на метеоролози от Великобритания, Германия, Франция, Италия и САЩ, като включва замервания от спътници, самолети, кораби и метеорологични станции по цялата планета.

Разработените модели за прогнозиране на времето показват, че важни селскостопански региони в Европейския съюз ще трябва да търпят жеги с минимални количества валежи. Специалистите предвиждат с над 50% вероятност, че през юли температурите в Испания, Франция и някои части на Италия ще достигнат стойности, надхвърлящи значително средните за месеца. Над 40% пък е вероятността валежите в Централна Европа, Испания и Франция да останат доста под нормата.

Подобно време създава проблеми за фермерите, комуналните служби и транспорта по вътрешните водни артерии. Постоянната суша свива реколтата пшеница и царевица и заплашва снабдяването с храни. Необичайно високите температури вече причиниха загуби от милиарди евро за фермерите в ЕС през миналата година.

Именно заради продължаващата суша и високите температури на въздуха в обширни части от ЕС експертите на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS) в доклада си за май понижиха прогнозите си за добивите от почти всички основни зърнени и маслодайни култури в общността, съобщи електронното издание АПК-Информ.

Предвиждането за добивите от пшеница е занижено до 5,72 тона от хектар от очакваните през миналия месец 5,87 тона от хектар. По-ниски са очакванията за добивите във Франция (6,86 тона от хектар, или с 13% под миналогодишния резултат), Румъния (4,31 тона от хектар – с 10% под показателя за 2019 г.) и Великобритания (отново с 10% под прибраното през миналата година до 8,01 тона от хектар). Същевременно по-високи резултати се прогнозират за Германия (с 2,6% до 7,59 тона от хектар) и за Полша (със 7,3% до 4,71 тона от хектар).

От агенцията са занижили предвижданията си и за добивите от твърда пшеница (до 3,38 тона от хектар при очаквани 3,43 тона от хектар през април), за ечемика (до 4,72 тона от 4,86 тона), за царевицата (до 7,94 тона от 8,04 тона), за рапицата (до 2,95 тона от 3,14 тона) и за слънчогледа (до 2,34 тона от 2,39 тона от хектар).

В доклада се отбелязва също, че недостатъчните валежи в държавите-членки на ЕС затруднява сеитбата на основните зърнени култури, макар че към началото на май ечемикът и царевицата вече са практически засети. При слънчогледа обаче сеитбата в страни като Румъния, Унгария и Хърватия (които са съответно на първото, третото и деветото място в ЕС по производство на маслодайната култура) започна едва на 5 април – със седмица-две по-късно от обичайния график, като условията за поникването и развитието на посевите засега се оценяват като неблагоприятни. Сеитбата на соята върви доста активно и почти приключва във Франция, Румъния и България, но сушата отноно предизвиква тревоги в експертите на MARS за влошаване на развитието на посевите.

Жегата и сушата през лятото застрашават реколтата в големите страни от ЕС
12905
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
„Напоителни системи“
На 28 април определят графиците за напояване за май
Секторът на дребен рогат добитък се срива
Българското месо от овце и кози е по-малко от това, което внасяме
Какви цветя да засадим до краставиците за по-добра реколта
Магнело ЕК – сигурна защита за здрава пшеница
С малко над литър концентрат пръскам 5 дка за три часа
Рангел Янакиев: Колесната пръскачка за хербициди Манкар-Рол замени 5 работници, изплати се за 6 месеца
Какви са символите, обичаите и традициите на християнския празник
Честито Възкресение Христово!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини