Пиперът е храстовидна култура, при която количеството на плодовете, размерът им, качеството, а също и периодът на зреене могат да бъдат регулирани чрез подходящо формиране на растенията. Благодарение на различните подходи е възможно да се увеличи значително количеството на пипера, но плододаването да настъпи по-късно или да се радваме на по-ранна реколта, но по-малко количество. При високораслите сортове формирането е задължително, но тук целта е малко по-различна, а също и методите.
Подхранване на краставиците с народни средства за отличен добив
Много или рано – изборът е наш
Този подход на формиране е общовалиден за различните сортове.
С отстраняването на първите цветове се дава възможност на растенията да развият листния си апарат, а при нарастването му се отблагодаряват с обилен добив. Съвсем логично следва и забавяне на периода на плододаване.
Коронният цвят е този, който трябва да се отстрани най-рано. Това е цветът, намиращ се в основата на първото разклонение на пипера. Следва появата на разклонения от втори ред в короната, като в основата на тези издънки има също по един цвят. Тези цветове следва да се премахнат.
В резултат на това премахваме три коронни цвята – един от първи и два от втори ред.
При развитието и израстването на пипера подобни разклонения могат да се появяват още десетки пъти, но повече коронни цветове не се отстраняват. При всяко следващо разклонение се появяват по два или три цвята (зависи от сортовите особености и развитието).
Прилагайки подобно формиране, като отделяне на три коронни цвята, се дава възможност на растенията да развиват активно листния си апарат, без да губят енергия за изхранване на ранните плодове. Добре развитите растения дават повече и по-качествени завръзи.
Времето за прибиране на реколтата ще бъде отложено, ако премахнем три коронни цвята, но количеството на плодовете ще бъде значителни по-голямо, в зависимост от сорта.
Отглеждане на домати по метода на Маслов
Ако целта е да се получи ранна реколта, то тогава цветовете не трябва да се отстраняват, но реколтата при едни и същи условия на отглеждане и един и същи сорт ще бъде по-оскъдна – има твърдения, че разликата за определени сортове може да бъде двукратна.
Някои специалисти и производители изразяват мнение, че първият цвят задължително се премахва, но е факт, че една част от сортовете го изхвърлят сами.
За географските региони с късо лято се налага всеки сам да провери двата варианта и да направи изводите от собствения си опит. Иначе всичко е правилно – много или рано.