Начало » Пазари » Зърно
02.05.2020 г.

Китай може да се откаже от руската пшеница

С играта на мита и квоти Москва си създаде реноме на ненадежден доставчик
Китай може да се откаже от руската пшеница

Китай е притеснен от забраната за износ на зърно от Русия, след като квотата от 7 милиона тона до края на юни бе изчерпана още през април и преди началото на следващия селскостопански сезон няма да бъдат извършвани доставки за страни извън Евразийския икономически съюз, съобщи „Блуумбърг”. Поради това китайски анализатори прогнозират краткосрочно повишаване на цената на хляба, но уверяват жителите на страната, че тя е в състояние да се самоосигурява по отношение на тази продукция, стига да пожелае.

Това е лоша новина за Русия – ако Китай се ориентира към заместване на вноса със собствено производство или просто смени доставчиците, след преодоляването на пандемията може и да не поиска да внася отново селскостопанска продукция от северната си съседка. Русия е значим износител на пшеница, но спирането на доставките за Китай не е смъртоносен удар, отбелязва и китайското електронно издание Global Times. Това само е допълнителен подтик да бъде увеличено вътрешното производство, още повече, че основните страни-производителки на зърно в близко бъдеще ще бъдат загрижени основно за подсигуряването на собствените си пазари с достатъчни количества на приемливи за населението цени. При това замяната на вноса с производство на място може да се превърне в дългосрочна стратегия, още повече, че охлаждането на отношенията със САЩ и търговската война застрашиха доставките на излючително важната за китайското животновъдство соя. Пекин вече започва да се замисля за намаляване на зависимостта си от външните доставчици.

Русия въведе квотите за износ на зърно в края на март, след като заради разпространението на коронавируса основни страни-вносителки се опитваха бързо да натрупат нужните им запаси, увеличавайки покупките. Пълното задоволяване на заявките от чужбина би оголило вътрешния руски пазар, а това би довело до повишаване на цените на зърното и оттам - на стоките от първа необходимост. Подобни мерки бяха предприети и от редица другу държави като Казахстан, Виетнам и Сърбия.

Русия обаче наложи ограниченията в момент, когато зърнените култури се оказаха най-търсени в световен мащаб, изтъкват от „Блуумбърг”. А за разлика от нея Европейският съюз и САЩ не възнамеряват да налагат ограничения върху износа на своята продукция и Китай спокойно може да се възползва от това. Освен това Русия е известна с манипулирането на зърнения пазар чрез мита и ограничения, придобивайки репутация на ненадежден доставчик, а предвидимостта е в основата на дългосрочното сътрудничество и в това отношение Китай разполага с достатъчен избор на значително по-стабилни партньори.

Китай може да се откаже от руската пшеница
10006
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Путин одобри днес новата руска ядрена доктрина
Русия търси картофи от приятелски държави
Производството на аграрни продукти да се увеличи с 25%
Приходите на Русия от земеделски продукти достигнаха 43,5 млрд. долара
Инициативата на Турция за възобновяване на зърнената сделка се проучва активно от Русия
Русия премахна чуждестранните посредници при износа на зърно
С трето нападение за последните 4 дни и общо 60 за 3 месеца
Русия си набеляза за цел украинските пристанища и износа на зърно
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини