Начало » Новини » Страната
29.04.2020 г.

До 50 хил. лева са санкциите за търговски вериги, които не подкрепят родното производство

Решения на Министерския съвет
До 50 хил. лева са санкциите за търговски вериги, които не подкрепят родното производство

sinor

Търговски вериги с 10 и повече търговски обекта в страната се задължават да предлагат регионална продукция в подкрепа на родното производство. При нарушение имуществените санкции ще варират между 15 000 и 25 000 лв., а при повторно нарушение - от 30 000 лв. до 50 000 лв. Това реши кабинетът, който днес промени Постановление 70 от миналата седмица за осигуряване на основни групи храни, произведени на територията на България в търговските обекти, представляващи вериги от магазини.

Изменението касае привеждане на приетото ПМС № 70 в съответствие с текста на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. С това постановление се въвежда изискване местата за продажба да са с площ - достатъчна за излагане и продажба на съответните хранителни продукти, както и да са обозначени по подходящ начин, от който да е видно, че предлаганите продукти са регионално производство. На тези места следва да се предлагат мляко и млечни продукти от българско сурово мляко; риба и рибни продукти; прясно месо и яйца; пчелен мед; пресни сезонни плодове и зеленчуци, произведени от регионални производители. Приетите изменения не изискват промяна на досегашния ред на доставки в обектите, единствената цел е да бъде дадена възможност за предлагане на местна (регионална) продукция.

Текстът на постановелнието е допълнен с въвеждане на определение за търговски вериги, както и осъществяването на контрола за изпълнение на разпоредбите на постановлението.

Контролът по изпълнение на постановлението се осъществява от Българската агенция по безопасност на храните. За неспазване на изискванията на постановлението се налагат санкции, съгласно чл. 16а, ал. 2 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение.

Регионални производители са производители или групи/организации на производители с място на осъществяване на дейността на територията на административната област, в която се намира съответният търговски обект или на територията на съседна, граничеща с нея административна област. За административни области София-град и София-област за съседни се считат областите, граничещи със София - област, както и област Пловдив. Производителите трябва да са регистрирани по Закона за подпомагане на земеделските производители или да притежават обект, регистриран съгласно Закона за храните.

До 50 хил. лева са санкциите за търговски вериги, които не подкрепят родното производство
7189
 

Последни материали
Виж
ДФЗ отваря втори прием по четири интервенции за лозари за 2025 година
България притежава утвърдени традиции в създаването на автентични занаятчийски продукти, които са национално богатство
За детски заведения в общината
Свищов пусна поръчка за доставки на над 65 хил. тона пресни плодове и зеленчуци
Слабият внос допринася за повишаване на риска от недостиг на вътрешния пазар
Египет не успява да изкупи планираните количества пшеница от местните фермери
ПВУ
Историческо събитие: На 3 юли пускат отсечката от Мездра до Ботевград
Валутните колебания и поскъпването на петрола са в основата на ръста
Цените на слънчогледа и нерафинираното масло се повишават в Украйна
Свързани материали
Виж
Първо представяне на проектозакона
Защитни цени за фермерите и регистър за първите изкупвачи – в новия закон за агрохранителната верига
На вниманието на държавната администрация!
Фермери осветляват нелоялните търговски практики спрямо производителите
От днес тръгват съвместни екипи на три ведомства
Внезапни проверки за цените на храните на данъчни и инспектори от БАБХ
Ще се взимат данни от търговските вериги
След влизането в еврозоната НСИ ще изчислява инфлацията в края на всеки месец
Нелоялни търговски практики
Вътев: Бизнесът сам трябва да изобличава фирми, които правят филе „Елена“ за три вместо за 45 дни
Важно за фермерите!
ЕК предложи нови мерки срещу нелоялните търговски практики
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини