Агрохомеопатията е ново направление в селското стопанство. От една страна тя се явява алтернатива на химичните препарати и отлично средство за развитие на биологичното земеделие. От друга страна – повдига много въпроси даже за тези, които са добре запознати с хомеопатията. Ако хората и животните се лекуват с нея повече от 200 години, то в растениевъдството се използва едва в последните 1-2 десетилетия.
Кои са особеностите на агрохомеопатията?
Главната особеност на агрохомеопатията е в това, че не работи така, както другите препарати. Тя отговаря за цялостното подобряване състоянието на растенията, за създаване на баланс и не толкова за елиминиране на конкретната причина за дадено заболяване, колкото за подобряване на общото състояние на “пациента”. Хомеопатията е цялостност – отделните системи не трябва да се разделят.
В селското стопанство не може само едно нещо да е отговорно за добивите, а друго – за развитието и израстването. Те винаги действат съвкупно. Агрохомеопатията е насочена към установяване на равновесие в биоценозата и активиране на собствените защитни сили на растенията.
Агрономът, подобно на лекаря, трябва да лекува, избирайки тези методи, които ще бъдат ефективни и полезни за растенията като цяло, а не само да премахва видимите симптоми на даден проблем.
За основа и тук се взема главният закон на хомеопатията – законът за подобието. Подобното създава подобно, подобното привлича подобно, подобното имитира подобно и подобното неутрализира подобно.
Това, което предизвиква симптомите на дадена болест или дисбаланс в големи дози се явява едновременно и лекарство, но само в малки дози.
Фосфорът е елемент, намиращ се в големи количества в почвата, но корените на растенията го усвояват много трудно. Ако се подхранят листно със сяра или цинк, културите започват да се запасяват с почвен фосфор. Видима връзка може и да няма, но резултатът е налице. Ментата в горещините охлажда растенията, а при застудяване – действа загряващо. Туята е известна като антисептик, но всъщото време в големи дози поврежда епидермиса на растенията, предизвиквайки изгаряния и язви.
Защо се използват малки дози?
Растенията имат своя клетъчна защита, която ги предпазва от външни вмешателства. Колкото концентрацията е по-голяма, толкова по-бързо културата ще разпознае натрапника. Усещайки заплаха, тя моментално задейства клетъчната защита. При минимална концентрация на растенията е много трудно да разпознаят госта и това отнема много време, а е възможно изобщо да не усетят чуждото присъствие. Задачата не е растенията да се стресират повече, а да получат стимул да се справят сами с дадения проблем.
В хомеопатията действа правилото на минимума – с малки дози да се постигне максимален ефект. Използват се съотношения 1:100 и 1:10, разредени от 6 до 200 пъти. Ако на препарата е записано С6 или D6, то С е децимално разреждане (потенция) 1:100, а D – 1:10. Ако трябва да се приготви препарат, означен като С6 – най-напред се извлича екстракта от основното вещество в съотношение 1:100. След това се взема 1 част и се разрежда 1:100, след което се динамизира – и така 6 пъти. В резултат на това изходното вещество е толкова малко, че много често не може да се установи наличието му.
Лекуване или профилактика?
Хомеопатията действа профилактично и това е нейното предимство. Съществуват схеми за приложение, показали забележителни резултати. От множеството хомеопатични препарати много малка част са добре проучени – сяра (Sulphur 6C), аконит (Aconitum 6C), беладона (Belladonna 6C) и въглен (Carbo vegetabillis 6D). Сярата се справя перфектно с гъбичните заболявания, дава енергия на растенията и стартира почвените процеси. Аконит е “бърза помощ” – премахва проблема, но не и самото неразположение. Беладона действа отлично при резки температурни промени, преохлаждане и слъчев пригор. Въгленът дава енергия на растенията, укрепва ги и ги прави устойчиви при резки температурни промени. Allium cepa D6 се използва като репелент против вредители и болести по повърхността на листата. Calendula 6C има силно изразени бактерицидни свойства, преустановява процесите на гниене, спомага за възстановяване след пресаждане и увреждане на растенията. Piretrum 6C се използва за контрол на вредителите в овощните и ягодовите градини, като влияе на процесите на дишане.
Когато вредител нападне дадена култура, за да го уплаши, тя започва да отделя особени инсектицидни вещества. В същото време, например, самият колорадски бръмбар отделя вещества, допълнително отслабващи растенията. В този случай Carbo vegetabillis е идеален препарат за възстановяване на жизнените сили и развитие на растенията.
Много често растенията биват наранявани (градушка, пресаждане, формиране) и тогава се нуждаят от спешно лечение, за да се предотврати попадането на патогени. В такива случаи най-напред се обработват с аконит, а след 3 дни със силиций (стимулира клетките да бъдат силни). След още 3 дни се използва беладона, която отстранява всевъзможни гъбични инфекции и след седмица се обработват с невен.
Хомеопатия срещу вредителите
Има много ефикасни препарати срещу вредители – един от тях е далматинската маргаритка (Piretrum 6C), както и сяра (Sulfur 6C), която е ефикасна и срещу брашнеста мана.
Петролният продукт – Petroleum 6C е уникален по свой начин. Когато попадне върху вредителя, блокира порите му, причинявайки задушаване.
Лукът (Allium cepa 6D) е доказано средство срещу дългоносник, лукова и морковена муха. Тези вредители са много чувствителни към миризми – или се пренасят на друго място, или престават да се размножават. Препаратът от калинка (Coccinella 6C) се справя с дребните вредители. Листните въшки, акарите и трипсите престават да се възпроизвеждат.
В оранжериите най-успешно се справят препаратите от калинка и петролни продукти.
Хомеопатия в овощната градина
Може да се използват дражета или спиртен разтвор, които се пръскат по листата – 10 мл на 10 л вода, а за 1 хектар 300 мл на 300 л вода, като най-напред се разреждат 10 мл в 1 л вода, смесва се енергично и се довежда до необходимия обем. Най-добре е да се използва 2-3 часа след приготвяне, като се пръска преди изгрев и след залез.
Референтни правила за използване на хомеопатичните препарати
Важно е да се знае че: те са несъвместими с химичните препарати – стават стерилни; след химичните препарати могат да се използват след 14 дни; резултатите са налице след 48 часа; повторно използване на препарата може след 3 дни и в половин доза; не трябва да се смесват с други хомеопатични препарати, а само поотделно – губи се ефектът; за профилактика са необходими 3-4 комплексни обработки за сезон с интервал от седмица; при влажно време растенията се обработват през 3 дни.