Ако досега родната администрация безмълвно заобикаляше исканията на фермерите за закрила на вътрешното производство, то пандемията от коронавируса е на път коренно да промени това отношение. От няколко дни министерството на земеделието е подело кампания в защита на доходите на производителите, като за пример им служи практиката във Франция и Германия. „Правителствата в тези страни насърчават търговските вериги с предимство да изкупуват продукцията на техните фермери, като същата практика вече въвеждаме и в България”. Това съобщи министърът на земеделието Десислава Танева в две интервюта - за националното радио и за една от телевизиите, като целта е практиката масово да се разпространи сред търговци и потребители.
Идеята на администрацията е вътрешният пазар и българските производители да понесат възможно най-малко щети в условията на изолация, тъй като свитият пазар би ограничил и приходите им. Освен пресните салати във веригите, които в момента основно са на български земеделци, там се продават оранжерийни краставици, а много скоро ще излезе и продукцията от домати.
В момента министерството прави анализи за вероятното производство, като целта е да се насърчат веригите и да изкупуват с предимство българските домати и краставици. Като добър пример в това отношение Танева посочи някои от магазините в страната, където вече има обособени щандове с продукция на фермери от съответните региони.
Животновъдите първи получиха подобна подкрепа, след като държавата отпусна 3,5 милиона лева, с които кланиците да изкупуват с предимство български агнета. За всяко заклано агне за Великден и останалите празници през май държавата дава помощ от 7 лева на кланиците, но при условие, че то е купено от овцеферма в страната на цена минимум от 6 лв. с ДДС, посочи министърът.
„Основната цел на министерството е да улесним по максимален начин пътя на произведената в страната продукция до крайния потребител”, посочи още Танева. И това се отнася не само за пролетните зеленчуци и плодове, но и за млякото и млечните продукти. Целта е логистиката да бъде организирана така, че малките земеделски производители да достигнат до пазара.
Министерството ще създаде и експертни групи, които да следят за цените на основните храни по магазините. „Въпреки че това е в ресора на Комисията за защита на потребителите, ние се ангажираме с подобен контрол, тъй като разполагаме със съответните експерти”, посочи Танева. Поводът за тези проверки са сигналите от клиенти за необосновано поскъпване на брашното и някаои търсени зеленчуци като лимони, джинджифил и др.
На този етап не е ясно дали родната администрация ще отправи призив и към безработните, които подобно на Франция се пренасочват към земеделието, за да помогнат в ръчните дейности. Останалите без работа в областта на туризма примерно биха могли да работят в земеделието, докато кризата отмине. Засега от министерството няма отговор дали се работи в посока за пренасочване на безработната ръка към селското стопанство.