Ягодовият коренов хоботник е разпространен масово у нас. През последните години разпространението му и повредите от него вземат застрашителни размери. Освен ягодата напада малината, къпината и розата. Вреди ларвата, която живее в коренището и се храни с него, като прави дълбоки ходове. Ягодови растения, в чиито корени има ларви от ягодовият хоботник, бързо изостават в развитието си, плододават слабо и загиват още същата година.
Бръмбарът е продълговато овален, с кафяв до черен цвят и дължина 6 -7 мм. Ларвата е бяла, с кафява глава без крака. Възрастните бръмбари се появяват напролет и се хранят с листата на ягодата, като ги нагризват по периферията. По-голяма вреда причиняват ларвите, които се вгризват в коренището. В резултат на причинената повреда спира сокодвижението от корените към листата и плодовете на повредените растения. Те изостават в развитието си, а по време на беритбата изсъхват. Ако се извади такова растение от почвата, по корените и около тях ще се забележат десетки ларви на хоботника.
Градински ягоди без сиво гниене
Мерките: Неприятелят развива едно поколение годишно. Възрастните насекоми се появяват през юни. Една женска снася около 100 яйца в основата на ягодовите растения. Новоизлюпените ларви се развиват основно през лятото и есента в корените на растенията.
За да се опазят ягодите от хоботника трябва да се спазват следните изисквания: да не се взема разсад от места, където неприятелят е разпространен; нападнатите и загиналите растения да се изкореняват и унищожават заедно с ларвите рано напролет; кръговете на заразените места да се обградят предварително с 20 см широки и 30 см дълбоки канавки; прилагат се в срок и навреме всички агротехнически мероприятия, които осигуряват оптимални условия за растеж, развитие и плододаване на ягодата.