Начало » Хоби земеделие » Малката градина
19.03.2020 г.

Кога е подходящ двуетажния кордон при лозата

За личния двор
Кога е подходящ двуетажния кордон при лозата

На снимката сорт Кристален на ССА

Двуетажният кордон е подходящ, когато лозите се засаждат в отделни редове край стени на огради, постройки или край пътечки. Може да се използва за формиране на алеи, особено ако се съчетават сортове с различен цвят на гроздето. При двуетажния кордон се постига по-голямо уплътняване на вертикалното пространство. Подходящ е също така за промишлено лозарство, когато лозите са засадени на 3 м между редовете.

При двуетажния кордон лозите се формират на две различни височини. Първият етаж е на 60-70 см от почвата, а вторият - на 120-130 см. Всяка лоза представлява двустранен кордон, който стига до стъблата на съседните лози. Обикновено лозите в реда се засаждат на около 1 м. Първата лоза се формира на височина 60 см, втората – на 120 см, третата – отново на 60 см и т.н. през една. Телената конструкция е с по-високи колове - около 2 м над повърхността на земята и поне с 5-6 реда телове. Формирането на лозите и поддържането на резитбата става по начини описани при двустранния кордон.

Двустранният хоризонтален високостъблен кордон

През първата и втората година от засаждането на лозичките се реже на чеп с 2 очи. При филизенето на втората година се запазват два летораста. След като достигнат до предвидения тел, те се прищипват на 8-10 см под него. Развиват се колтуци, от които се запазва само по два под мястото на прищипването, а останалите своевременно се премахват. Запазените колтуци се полагат хоризонтално по носещия тел. По-слабата пръчка на третата година се премахва. Двата колтука на по-силната пръчка се изрязват на по 6-7 очи и с тях започва формирането на бъдещите кордони. Извършва се неколкократно филизене на леторастите в основата на главината и по вертикалната част на стъблото. Кордоните се удължават при необходимост през четвъртата година, като за продължители се използват двете крайни пръчки. С останалите започва формирането на бъдещите плодни звена с чепове, оставени на подходящо разстояние.

Двуетажният кордон може да се формира също, като на всяка лоза се оставят по две стъбла и от тях се създават кордони на посочените две височини. При този начин на формиране на етажните кордони обаче се проявява вредното действие на полярността. През периода на формирането на лозите се поставят колчета за получаването на прави стъбла.

Кога е подходящ двуетажния кордон при лозата
12417
 

Последни материали
Виж
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването
БАБХ откри огнище на шарка по овцете и козите в Хасковско
С предимство за класиране са намиращите се наблизо ферми без нарушения
Площите с условия за пашуване в парк Рила са наполовина на планираните
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Агнешки кебапчета
Изключение се очаква при скъпата царевица след значимо разширяване на площите
Сушата натиска прогнозите за реколтата от зърно в Турция
Въпреки отчетените значими ръстове в по-малки производителки
Запасите от ябълки и круши в Европа са под миналогодишните
Свързани материали
Виж
Формировката се изгражда в рамките на 4-5 години
Двустранният хоризонтален високостъблен кордон е подходящ за промишлено производство на грозде
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини