В практиката съществуват изключително много формировки за отглеждане на лозата. Всички те обаче, се основават на основните принципи на резитба и включват едно или съчетание от повече плодни звена – чеп с две очи, стрелка с 5-7 очи или плодна пръчка с 10-12 очи. Натоварването на лозата и комбинирането на тези елементи е според особеностите на сорта.
Формировката двустранен хоризонтален високостъблен кордон е изключително подходяща за промишлено производство на грозде за места, където не се изисква загрибване на лозите. Подходяща е както за винени, така и за десертни сортове лози.
При двустранен високостъблен кордон разстоянието между редовете е 3 м, а между отделните лози в реда 1-1,5 м. При отглеждане на силнорастящи сортове на високо стъбло, за свободно разположение на прираста може да се предвидят и 3,5 м между редовете, а между растенията в реда 1,5-1,75 м.
Формировката изисква телена конструкция. Използва се хоризонтален шпалир от два-три реда тел за добро проветрение на прираста. Разстоянието между отделните телове е 25-30 см. При свободно отглеждане (без привързване) прираста се разполага между теловете в два етажа.
Изграждането на формировката се постига в рамките на 4-5 години
- През първата година, на лозичките се оставят по два летораста, а всички останали се премахват. Те се привързват към индивидуални подпори (колчета) за всяка лоза, които осигуряват изправен растеж без изкривяване на бъдещото стебло.
- Пролетта на втората година се формира стеблото, като се оставя по силната и по възможност по-ниско разположената пръчка. Резитбата се прави на 2-3 пъпки по-високо от височината, на която ще формираме стеблото. Самото стебло също се привързва към индивидуално опорно колче.
- По време на набъбване на пъпките цялата дължина на стеблото се почиства от тях, с изключение на последните разположени най-горе три пъпки. От тях през вегетацията израстват силни леторасти.
- До вегетацията на третата година от двата по-добре развити летораста се формира хоризонталният кордон. За целта те се насочват в противоположни страни след резитбата и се превързват към най-ниско разположеният хоризонтален тел.
- В началото на третата вегетация, още при набъбване на пъпките или след образуването на младите леторасти, се прави разраждане, като излишните пъпки или недоразвити леторасти се премахват.
- Разстоянието между оставащите леторасти, които ще формират бъдещите плодни звена трябва да е 20-25 см.
- На четвъртата година от израсналите леторасти се формират чепове, на всеки от които се оставят по 2-3 очи.
- На петата година от чеповете се формират плодните звена, които могат да са само чепове или чепове с плодни стрелки. С това формирането е завършено.