Когато преди две години фермерите предложиха по схемите за училищен плод и мляко с предимство да се изкупуват биологично чисти продукти, администрацията подмина това искане с пълно мълчание. Диалогът с бранша обаче вече върви на друго ниво и днес министерството подготви нормативни промени, според които от следващата учебна 2020/2021 година биологично произведените продукти и пчелен мед ще могат да се предлагат по двете схеми „Училищен плод“ и „Училищно мляко“. Промените са включени в Наредбата за условията и реда за прилагане на схеми за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения - ”Училищен плод” и „Училищно мляко“, по която до 13 април ще се приемат предложения, съобщиха от министерството на земеделието.
По схемите ще се доставят биологични плодове, зеленчуци, млечни продукти и био пчелен мед в детските градини, училищата и центровете за специална образователна подкрепа.
Продуктите трябва да се съхраняват, почистват, измиват, опаковат и доставят от обекти, регистрирани по Закона за храните. Млечните продукти трябва да са произведени от сурово мляко и да отговарят на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти.
Пчелният мед, който ще се доставя в учебните заведения, трябва да отговаря на изискванията на Наредбата за изискванията към пчелния мед. Той трябва да се доставя в индивидуални опаковки с ненарушена цялост.
Измененията в Наредбата целят и стимулиране на родното производство. Най-малко 50% от доставяните плодове и зеленчуци задължително трябва да са произведени от български производители. Прецизират се разпоредбите, с които се гарантира качеството на продуктите чрез представяне на сертификат за съответствие на качеството по отношение на плодовете и зеленчуците и чрез документ, доказващ, че млечните продукти са произведени по БДС.