Фирма „Ню проджектс консулт“ е осъдила фонд „Земеделие“ за отрязани 766 000 лв. по програмата за доставка на плодове за училищата и детските градини в страната, които е трябвало да бъдат платени още преди 4 години. Решението е на Административниь съд в София - град и е обявено още в края на юни тази година, съобщиха от компанията. Съдът е разпоредил на фонда да изплати парите и разноските по делото на „Ню проджектс консулт“, съобщиха от компанията.
Въпреки че „Ню проджектс” е одобрена от самия фонд за доставчик по действащата процедура, като бизнесът авансира със собствени средства покупката и транспортирането на продуктите, представя изрядни и заявки за плащане, накрая дружеството не получава възстановяване на направените разходи.
Съдебната битка се води от края на 2019 г., когато фирма „Ню проджектс консулт“, „освен че е осигурила на хиляди ученици мляко и плодове, за които не е получила дължимите от ДФЗ плащания, но две години ДФЗ не посочва и причините за това”, се посочва в съобщението до медиите.
Собственикът на „Ню проджектс консулт“ и земеделски производител Милена Рашева недоумява как е възможно да изпълняваш отговорно в продължение на десетилетие своите задължения, да влагаш сърце и цялата си посветеност в полза на децата на България, а да получиш не само пренебрежение и некоректност от държавните институции, но и умишлено бездействие от страна на ДФЗ, установено от съда и прокуратурата.
От ДФЗ са съобщили, че отказват плащане на фирмата за 2018-2019 г., защото за част от заявените разходи не е осигурен национален бюджет, а за друга част компанията не е изпълнявала „лично“ доставките, а ги е „превъзложила“ на други 3 юридически лица. Значителна е и сумата на доставени плодове, за които не е посочено никакво основание от ДФЗ за отказ от плащане. По реда на АПК и Наредбата обаче такива основания за отказ от плащане няма. Това прави напълно несъстоятелна позицията на фонда, както потвърждава и съдът, коментират от компанията.
„Как е възможно такова поведение срещу коректен партньор на държавата“, коментира Рашева. И допълва, „че продуктите се предоставят безплатно и се финансират единствено с европейски и национални средства. Години наред търся кой ще поеме отговорността на държавата и плати храната на децата, след като нито фондът, нито учебните заведения оспорват, че доставките са изпълнени в цялост? Изумително е, че държавните институции ми отказват дори срещи. Заради ситуацията съм докарана до фалит”, пояснява още земеделската производителка.
Всяка година близо 420 000 български деца получават пресни плодове и зеленчуци по схемата „Училищен плод”. Това са над 3 400 учебни заведения в цялата страна. За да се хранят по-здравословно, от ЕС годишно се преведждат около 4 млн. лв. годишно, а още толкова се отделят от националния бюджет. Кого да изберат за доставките на плод и мляко решават учебните заведения. „А контролът върху въпросния избор и администриране на схемите по правило е в ръцете на очевидно некоректния фонд „Земеделие”, попарил много честни и почтени български граждани, които се издържат от/със/ собствен бизнес”, посочват още от компанията.
Очивидно, че от фонд „Земеделие” трябва да дадат отговор и на този казус. Припомняме, че медийната комуникация с тази институция от година почти не съществува и не са дали нито една пресконференция, въпреки че финансирането от еврофондовете трябва да бъде прозрачно, както гласи законодателството.