Отглеждането на качествен разсад може да бъде осуетено не само от наличието на вредители, гъбични, бактериални и вирусни патогени, но и от различни физиологични заболявания. Причините, предизвикващи физиологичните заболявания, могат да се дължат както на неблагоприятно въздействие на околната среда, така и при неправилен режим на поливане или използване на химичните препарати за защита, при некачествена почвена смес или недостиг или излишък на хранителни вещества.
Най-разпространена причина за физиологичните заболявания по разсада е недостигът на макро- и микроелементи.
Калций
Причините за дефицит на калций могат да се дължат на недостатъчно количество пръст или малки контейнери, ниско съдържание на калций в почвата или отсъствието му при внасяне на хранителни вещества.
Недостигът на калций има следните проявления: куполообразни къдрави листа с крехки стъбла и листни дръжки.
За отстраняването на калциевия дефицит се използва 0,3% разтвор на калциева селитра (7-9 г на 3 л вода) и поливане 2 пъти семично.
Калий
Повишена потребност от калий се наблюдава при доматите. Тя може да възникне при високо съдържание на калций в почвата. Недостигът се проявява в силно набръчкване на младите листа.
За отстраняване на калиевия дефицит разсадът се полива с 0,1%-ен разтвор на калиева селитра 1 път седмично.
Желязо
Желязото е елемент с ниска подвижност и симптомите на недостиг се появяват най-напред върху младите листа. Най-ранната проява е междужилкова хлороза (пожълтяване) по върховите листа, която постепенно прераства в обща и завършва като напълно избелени листа.
За отстраняване на железния дефицит разсадът се пръска с 0,1% разтвор на хелатно желязо (1 г на 1 л вода).
Мед
Недостигът на мед при младите растения се наблюдава най-често при засяването им в почва, в която доминира торфът. Изразява се в загуба на тургор.
За да се възстанови медният дефицит, разсадът се пръска с 0,025% разтвор на меден сулфат – два пъти през една седмица.
Фосфор
Основната причина за появата на фосфорен дефицит при разсадите е продължително понижаване на температурата (до 12 градуса по Целзий или по-ниска). Изразява се в оцветяване на стъблата и обратната страна на листните петури във виолетово.
Начините за отстраняване на дефицита са два – повишаване на температурата и поливане с комплексен тор (NPK – 5 г на 3 л вода).
Азот
Азотодефицитът при разсада се дължи на недохранване при недостиг на светлина. Листата на младите растения добиват бледозелен цвят, а при постоянен недостиг на азот силно издребняват. Стъблата остават тънки, а растенията преустановяват развитието си.
Необходимото условие за предотвратяване на азотния глад при разсада е създаване на режим на оптимална осветеност.
Дефицитът на хранителни вещества може да бъде остър и хроничен. Острият дефицит се проявява при внезапна липса на хранителни вещества в бързо развиващите се растения, а хроничният при захранване с недостатъчни количества, неспособни да задоволят нуждите на съответните растения. За съжаление, много често проблемите имат подобни симптоми или комбинация от симптоми и тогава решението е на принципа проба – грешка.