Преди конференцията на ООН за борба с изменението на климата COP25, която се провежда от днес до 13 декември в Мадрид, в края на миналата седмица Европейският парламент одобри резолюция, която обявява извънредно положение в областта на климата и околната среда в Европа и в световен мащаб. Според препоръките на ЕП държавите-членки на ЕС трябва да поемат ангажимент за нулеви емисии на парникови газове до 2050 г.
Евродепутатите настояват още ЕК да гарантира, че всички съответни законодателни и бюджетни предложения ще бъдат приведени в съответствие с целта за ограничаване на глобалното затопляне до под 1,5 градуса по Целзий.
В отделна резолюция парламентът призовава ЕС да представи стратегията си за постигане на неутралитет на климата възможно най-скоро и най-късно до 2050 г. с Конвенцията на ООН за изменението на климата. Депутатите също така настояват новият председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лейен да включи 55% цел за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. в Европейската зелена сделка.
Намалете емисиите от авиацията и корабоплаването
Депутатите казват, че настоящите амбиции в областта на авиацията и корабоплаването не отговарят на необходимото намаляване на емисиите. Всички държави трябва да включват емисиите от международно корабоплаване и авиация в своите национални планове за вноски (NDC), като призовават Комисията да предложи морският сектор да бъде включен в системата на ЕС за търговия с емисии (ETS).
Страните на ЕС трябва поне да удвоят вноските си в международния фонд за зелен климат, се посочва в резолюцията.
Държавите-членки на ЕС са най-големите доставчици на публично финансиране в областта на климата и бюджетът на ЕС следва изцяло да спазва своите международни ангажименти. Обещанията от развитите страни не отговарят на общата цел от 100 милиарда щатски долара годишно към 2020 г., се посочва още в резолюцията на ЕП. В тази връзка депутате призовават спешно всички държави от ЕС да прекратят всички преки и косвени субсидии за изкопаеми горива до 2020 г.