На заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Брюксел министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева представи декларация на България, с която призовава в регламента за преходните правила на Общата селскостопанска политика (ОСП), които ще се прилагат през 2021 г., да се запази възможността за прилагане на Преходната национална помощ, чието действие изтича през следващата година.
Ще припомним, че в стария регламент действието на преходната национална помощ изтича през 2020 г. Тъй като Еврокомисията реши 2021 г. да стане преходна за прилагането на бъдещата ОСП, затова и България настоява за запазването на преходната помощ. „Предвид актуалното състояние по преговорите за реформата на ОСП считаме за напълно обосновано прилагането на преходен период от поне една година преди пристъпване към въвеждането на реформираната политика“, е посочила Танева, съобщиха от пресцентъра на агроминистерството.
Освен това предложените преходни правила се основават на прилаганите в момента правила и схеми и включването на преходната национална помощ, която е част от съществуващата правна рамка, е напълно логично,се посочва в декларацията, която е подкрепена и от Кипър, Чехия, Унгария, Полша и Румъния.
Министърът се е мотивирала пред Съвета на ЕС с факта, че националната помощ би допринесла за постигане на сигурност и приемственост в предоставянето на подкрепата за земеделските стопани. Танева настоява финансовите нива да бъдат по-ниски от тези за 2020 г.
Важен аргумент в декларацията е, че спирането на преходната национална помощ ще доведе до внезапен и значителен спад в доходите на засегнатите земеделски стопани и това би застрашило осигуряването на работни места и развитието на селските райони. Освен това подпомагането се осигурява от националния бюджет и е бюджетно неутрално за ЕС