Световното производство на месо през 2019 г. ще намалее за първи път от двадесет години насам. Това прогнозира тези дни Организацията на ООН за продоволствие и земеделие (FAO). Производството на месо от едър рогат добитък ще спадне до 335 милиона тона, което е с 3,3 млн.т по-малко в сравнение с миналата година.
Основната причина за спада на производството, според FAO е избухването на епидемията от африканска чума по свинете (АЧС) в Китай, която е засегнала значително популацията на свинете в Поднебесната държава. Според данните на Световната организация за здравето на животните (OIE - World Organisation for Animal Health), оповестени наскоро през годината, която измина от началото на най-голямата епидемия от африканска чума по свинете през лятото на 2018 г. в Китай, загинаха около 100 милиона животни. АЧС бързо се разпространи и в други азиатски страни - Филипините, Виетнам, Камбоджа, Лаос, Северна и Южна Корея. Прогнозата на OIE e много песимистична. Водещите експерти очакват, че около една четвърт от световната популация на свинете се очаква да умре в резултат на епидемията от африканска чума. В същото време и анализаторите на най-големия инвеститор в аграрния сектор финансовата група Rabobank. Според оценката на инвестиционния гигант до 350 млн. прасета могат да бъдат умъртвени в Китай.
Естествено е, че спада в производството на свинско месо в глобален мащаб донякъде ще се компенсира с увеличение на производството на птиче и говеждо месо. Нарастването на популацията на домашни птици се очертава в Аржентина, Бразилия, Европейския съюз и САЩ.
Перспективите за износителите на говеждо месо и телешко месо са благоприятни
Наскоро Министерството на земеделието на САЩ (USDA) актуализира прогнозата си за състоянието на глобалния баланс на говеждо месо през 2020 г.
Търсенето на говеждо месо на международните пазари вече изпреварва предлагането и стимулира по-високи международни цени. Експертите коментират, че влиянието на африканската чума по свинете върху търсенето на говеждо месо се появява в момент, когато глобалното предлагане на говеждо месо ще нарасне само с 0,9% спрямо нивото през 2019 г., което предполага възможност за дефицит на пазара и задържане на високи цени при вноса. Минимално увеличение на глобалното производство се очаква в Бразилия, САЩ, Индия и Аржентина, което трябва да компенсира спада на производството в Китай, ЕС и Австралия.
Потреблението на говеждо и птиче месо в Китай през 2020 г. ще се увеличи, но е малко вероятно да компенсира спада на производството на свинско месо. По-голямата част от допълнителното търсене на говеждо месо вероятно ще бъде покрито от доставчиците в Южна Америка поради достъпността и по-добрите цени. Предвижда се бразилският износ да достигне 2,6 милиона тона, което е 15,6% спрямо нивото през 2019 г., което е най-голямото увеличение сред всички износители.