През седмицата цените на свинското месо в Китай надхвърлиха 50 юана (7,07 долара) за килограм, а в нейния край достигнаха 53,6 юана (7,59 долара), след като застудяването в страната доведе до рязък ръст на търсенето, изостряйки докрай дефицита на предпочитаното месо на най-големия му потребителски пазар в света, съобщи „Ройтерс”. Само за седмица цените в Китай скочиха с 9,2% – най-сериозният ръст за такъв период от поне 2016 г. насам. Стойността на свинското в страната отдавна надхвърли рекордните нива вследствие на епидемията от африканска чума по свинете, свила поголовието с над 40% само за година.
Но не само търсенето е причина за резкия ценови скок – големите китайски производители вече не пращат масово женските свине в кланиците в желанието си да възстановят броя на отглежданите животни, коментира Джим Хуан, главен изпълнителен директор в консултантската компания China-America Commodity Data Analytics. През миналата седмица от компанията Cofco Meat, която е на шесто място сред производителите на свинско в Китай, обявиха, че задържането на женските прасета е довело до спад от 60% на закланите свине през третото тримесечие спрямо същия период на 2018 г. Нещо повече, голяма част от производителите вече забавят насочването на животните към кланиците, за да могат те да натрупат по-голямо тегло. Цената на живите прасета пък в петък достигна 44 юана (6,23 долара) за килограм в южните китайски провинции Съчуан, Гуандун и Фудзиен, а средната цена за страната от 40,4 юана за килограм е над 5 пъти по-висока от тази в САЩ в момента. Търговската война между двете страни обаче спъва доставките от най-големия износител на свинско в света чрез високите вносни мита, коментират анализатори.
Наблюдатели на пазара вече се питат дали цената на свинското в Китай може да стигне 60 юана за килограм, като повечето очакват при подобно развитие на събитията централната власт да се намеси. „Ако свинското стигне 60 юана, цените на говеждото и агнешкото ще бъдат невъобразими, пазарът на месо ще се изправи пред сериозен проблем и потребителите няма да насмогват”, смята Фън Юнхуей, главен анализатор за специализираното електронно издание Soozhu.com.