Начало » Новини » Страната
08.04.2025 г.

По мярката за застраховане ще се допускат полици, сключени от началото на стопанската година

ДФЗ е превел над 250 млн. лева на фермери и местни общности в Софийска област по ПРСР 2014–2020 г.
По мярката за застраховане ще се допускат полици, сключени от началото на стопанската година

Близо 1 млрд. лв. за Кампания‘2024 ще бъдат изплатени на земеделските стопани до средата на годината. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева по време на среща със земеделски производители в Софийска област, която е част от информационната кампания за директни плащания на МЗХ. Тя посочи, че Министерството и Държавен фонд „Земеделие“ са положили максимални усилия плащанията да се извършват по графика и до края на юни всички средства за 2024 г. да бъдат разплатени.

В резултат от активната работа на МЗХ и ДФЗ и ефективното усвояване на средствата от страна на бенефициентите, са изплатени над 250 млн. лева на земеделски стопани и местни общности в Софийска област по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014–2020 г. „Само по направления, свързани с инфраструктура – улици, пътища, водоснабдяване, енергийна ефективност сме договорили близо 136 млн. лв. Около 40% от общата подкрепа е насочена към модернизация на стопанства и преработка на селскостопанска продукция – инвестиции, които правят българското земеделие по-конкурентоспособно“, подчерта заместник-министър Василева. Близо 130 млади и малки фермери от областта са получили подкрепа в размер на близо 5 млн. лв.

Акцент по време на срещата беше поставен върху новата мярка за застраховане, финансирана за първи път по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 г., с бюджет от 10 млн. евро. „Още при кандидатстването за директни плащания стопаните ще могат да посочат кои парцели желаят да бъдат застраховани. Ще допускаме и застраховки, сключени от началото на стопанската година, а до 70% ще бъдат възстановени от застрахователната премия“, обясни д-р Василева.

Заместник-министърът запозна участниците относно взаимоспомагателния фонд за управление на риска, който ще се финансира с 30 млн. евро от Стратегическия план, 1,5% от всички директните плащания, а останалата част ще бъде осигурена от националния бюджет. „С този фонд ще търсим механизъм за подпомагане не само при неблагоприятни климатични условия, но и при пазарни сътресения“, посочи Василева.

Сред обсъдените теми беше и дигитализацията в сектора. Заместник-министър Василева призова фермерите да се включат в онлайн обученията по Системата за електронно управление (СЕУ), организирани от ДФ „Земеделие“. „Ще има поредица от практически уебинари, свързани с очертаването на парцели, новите слоеве и възможности на системата“, обясни тя.

До края на 2025 г. се предвиждат приеми по основните инвестиционни интервенции по Стратегическия план с общ бюджет над 440 млн. евро. Сред тях са инвестиции в земеделски стопанства, такива с фокус върху околната среда, за преработка на селскостопанска продукция, както и за екологично ориентирана преработка. „С тези мерки ще насърчим не само технологичното обновление, но и устойчивите, щадящи практики. Това е стратегическа посока за бъдещето на българското земеделие“, подчерта заместник-министърът.

Срещата завърши с активна дискусия, в рамките на която земеделските производители поставиха редица конкретни въпроси и практически казуси. Обсъдени бяха теми като достъпа до финансиране, застраховането, инфраструктурата в селските райони, както и дигитализацията на процесите по кандидатстване и управление на стопанствата.

По мярката за застраховане ще се допускат полици, сключени от началото на стопанската година
5340
 

Последни материали
Виж
На 9 май
Организират 3D шоу върху фасадата на Народната библиотека
Депутатите разглеждат два законопроекта
Блиц-контрол с министър Тахов на утрешното заседание на земеделската комисия
Обявен е жълт код
Опасност от поройни валежи в цялата страна
Износът на слънчогледово масло остава на миналогодишното ниво
Турция увеличи рязко вноса на слънчоглед през първото тримесечие
Много от домакинствата в селата също се отказват да гледат животни
Няма желаещи за работа в животновъдството, малките стопанства намаляват
Сдружение за достъпна и качествена храна настоява за спешни мерки за спиране на фалшивия пчелен мед
Свързани материали
Виж
Проверките за поражения приключват до края на май
Над 300 000 дка са заявени с измръзвания
С близо 39 млн. лв. се увеличава бюджетът за екоинвестиции по подмярка 4.2
Приемът ще бъде отворен до 4 юли
Отворен е втори прием по интервенцията за инвестиции в общинска инфраструктура
ССА се нуждае от разширяване на научния състав и дигитализация на научната инфраструктура
Институциите на България и Румъния обсъдиха мерки срещу комарната популация по река Дунав
Решения на Министерския съвет
Отпускат над 45 млн. лв. за съдебни дела на МЗХ, които можеха да се спестят за напояване
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини