Разследване на „Ню Йорк Таймс“, проведено през 2019 г. в девет европейски държави, разкрива "система за източване на европейски субсидии, която е умишлено непрозрачна, грубо подкопава екологичните цели на Европейския съюз и е изкривена от корупция и своеволия". Данни от разследването беше разпространено от медиите в Брюксел вчера, в момент, когато институциите работят активно по бъдещото подпомагане на държавите в ЕС.
В репортерското проучване се припомня, че всяка година блокът от 28 държави изплаща 65 милиарда долара субсидии за земеделските стопанства, предназначени да подкрепят земеделските производители на целия континент и да съхранят селските общности. "Но в Унгария и голяма част от Централна и Източна Европа по-голямата част отива в няколко мощни и свързани с властта олигарси. Премиерът на Чешката република е събрал само миналата година десетки милиони долари субсидии, голяма част от които са потънали в мафиотски сделки за земя в Словакия и България, пише американското издание", се посочва в разследването, цитирано и от почти всички български медии.
„Програмата на Европа за земеделието, система, която играе важна роля за формирането на Европейския съюз, сега се използва от същите антидемократични сили, които заплашват блока отвътре. Това е така, защото правителствата в Централна и Източна Европа - някои ръководени от популисти, имат голяма роля в разпределението на субсидиите, финансирани от данъкоплатците в цяла Европа , въпреки че цялата система е обвита в тайнственост.
Според авторите на изследването европейският механизъм в Брюксел позволява тази груба корупция, тъй като действията срещу нея биха означавало промяна на модела, който помага да се държи крехкият съюз. Европейските лидери не са съгласни с много неща, но всички разчитат на щедри субсидии и широка дискретност при харченето им. Съпротивата срещу тази система за овладяване на злоупотребите в по-новите държави-членки би нарушило политическите и икономическите блага на целия континент“, се посочва в статията.
Авторите смятат, че със законопроекта за земеделските плащания, подготвян тази година, акцентът в Брюксел не бил върху премахването на корупцията или затягането на контрола. Вместо това, законодателите се стремят да дадат на националните лидери повече правомощия как да харчат пари - заради възраженията на вътрешните одитори.
Изданието посочва конкретни примери на злоупотреби със земеделските фондове в Унгария и Чехия и връзката на земеделските олигарси с управляващите кръгове и най-вече с премиерите на двете страни.
Описва се ситуацията и в България, „където субсидиите са се превърнали в благосъстояние за земеделския елит. Българската академия на науките установи, че 75 процента от основния вид европейска селскостопанска субсидия в страната се оказва в ръцете на около 100 предприятия. Тази пролет властите извършиха разследвания в цялата страна, които разкриха корупционни връзки между държавни служители и земеделски бизнесмени. Един от най-големите производители на брашно в страната беше обвинен в измама във връзка със субсидиите и го очаква съдебен процес“, се посочва още в статията на „Ню Йорк таймс“.