Цветя против стареене и за оздравяване е ново бързоразвиващо се направление в отглеждането на градински култури. Не само рози, но и невен, латинка, тагетис, лавандула, хибискус или теменужки скоро ще бъдат сервирани под различна форма. Консумацията на цветя съвсем не се явява като някаква иновация, защото още древните римляни са се угощавали с омлети, приготвени с рози и лавандула. Върхът в използването на цветя за гастрономически цели бил достигнат във викторианска Англия, главно под формата на различни сосове. Не остава по-назад и френската кухня, носеща славата си с изтънчени вкусове и аромати, галещи сетивата.
Съвсем скоро цветята отново ще станат много често срещана съставка в ястията по цял свят. Това, че не са станали популярни досега се дължи на кратките срокове на годност при продажба в свежо състояние.
Компаниите, занимаващи се с маркетинг на този вид продукти в Европа твърдят, че търсенето непрекъснато се повишава. Консумацията на цветя е много по-често срещана в Азия – Китай, Индия, Тайланд, Сингапур и др. Те изпреварват значително европейските страни, защото предлагат възможност и за продажба на цветя с по-дълъг срок на годност – дехидратирани, лиофилизирани, желирани, кристализирани, под формата на брашно и др.
Отглеждането на ядливи цветя не се отличава от отглеждането на други градински култури и изборът на подходящ вид и сорт, съобразен с климатичните особености е важен.
Фармацефтите изтъкват свойствата на екстрактите от цветя и биологичната им активност, както и ползите от приемането им на антиоксидантно, невропротективно и антимикробно ниво.
Най-забележими са антиоксидантните и антистареещи свойства на теменужката (африканска и обикновена), както и техния невропротективен потенциал. Висока биологична активност се наблюдава и при цетовете на тагетиса.
От своя страна екстрактите от цвят на розмарин и лук се отличават с високата си бактерицидна способност. Те са ефективни при инхибиране на образуването на биофилм – факт, даващ голям потенциал като антибиотик.
Според специалистите цветята са храна с обещаващо бъдеще. Много гурме ресторанти отдавна са включили цветни нюанси в своите рецепти, а това в крайна сметка води до появата на тези продукти и по рафтовете на магазините – цветя за салати, супи, сосове и дресинги, цветя за десерти, сладка и желета. Те могат да служат и за декорация на различни храни.
От листата и цветовете на глухарчето и латинката се получават много полезни и богати на витамини салати.
Цветовете на тиквата се използват за пържене, паниране или пълнени с различни видове сирена. От лавандула се приготвят десерти, сладоледи и сиропи, а от цветовете на ароматния жасмин, монардата и ехинацеята – чай и сироп. Една от най-скъпите подправки – шафран се получава от минзухар. Захаросаните цветове на бялата хризантема и цветовете на цитрусовите са прекрасна декорация за торти и други сладкарски изделия.
От цветя могат да се произвеждат функционални нискокалорични храни с отлични хранителни характеристики, както и много хранителни добавки.
Продължава изследването на цветя, показващи невропротективни ефекти за профилактика и лечение на заболявания, като болест на Алцхаймер.