За да запазят своите красиви форми и да цъфтят редовно, кактусите се нуждаят от по-специапна подготовка и грижи през зимата. Общото правило е, че през зимата те се съхраняват при по-ниски температури и без поливане. Стаите, в които ще съхранявате кактусите, не трябва да са много топли. Необходими са сравнително ниски температури, които са различни за отделните видове. Така например кактусите от род Coryphanta, Opuntia и др. се съхраняват през зимата при температура 5-8°С без поливка, а тези от род Aporocactus, Astrophytum, Echinofossulocactus и др.- при температура 14-16°С с периодично навлажняване. Някои, като тези от род Pyrrhocactus, издържат до -10°С, което значи, че те могат да зимуват при много по-ниски температури от стайните.
Обърнете внимание на т. нар. епифитни зимно цъфтящи кактуси от род Rhypsalis и Zygocactus, познат у нас под названието коледник - при тях покоят е през септември - октомври, когато поливният режим е минимален и се засилва постепенно през ноември , за да могат през зимния период да цъфнат обилно.
Много често има затруднения в намирането на подходящо място за съхранение на кактусите през зимата, особено ако колекцията е по-голяма. В този случай може да се постъпи така -избират се растенията от тези родове, които не се нуждаят от поливка през зимата. Изваждат се от саксиите. Почиства се част от почвата, без тази около корените. Увива се в суха хартия всеки кактус поотделно и се нареждат в щайги или други съдове на няколко реда. Така подготвени, кактусите могат да се съхраняват в мазета или тавански помещения, където температурата не пада под 0°С. Не се страхувайте, ако напролет забележите, че много от тях са увяхнали и деформирани - засадени отново, те много бързо се възстановяват и развиват нормално.