Начало » Важно за фермера » Гори и екология
16.10.2019 г.

Десетки кметове от Европа подписаха обща декларация за преход към нисковъглеродна икономика

Сред тях е и градоначалникът на Бобов дол
Десетки кметове от Европа подписаха обща декларация за преход към нисковъглеродна икономика

sinor

Кметове от 41 общини на 10 въгледобивни района в 9 европейски държави, сред които и България, са декларирали своята подкрепа за преминаване към екологично чиста енергия. През последния месец те подписаха декларация, с която се ангажират да поведат своите общини към справедлив за хората и природата енергиен преход от въглищна към нисковъглеродна икономика, съобщиха от природозащитната организация WWF.

 

От вчера в Брюксел се провежда тридневна среща на Въглищната платформа „Регионите в преход“ на ЕК, която има за цел да подпомогне въгледобивните региони да преодолеят зависимостта си от изкопаеми горива чрез разработване на устойчиви икономически дейности.

В рамките на форума декларацията ще бъде връчена официално на заместник генералния директор на ЕС по въпросите на енергетиката Клаус-Дитер Борхард. Освен от кмета на Бобов Дол Елза Величкова документът е подписан още от кметове от Германия, Словакия, Полша, Румъния, Гърция и Чехия. Показателен е и фактът, че две от държавите, присъединили се към този процес (Черна гора и Босна и Херцеговина), не са част от Европейския съюз и в тях все още не се обсъжда на национално ниво постепенното трансформиране на въгледобивните региони. Включването им е знак за огромното значение на местните власти и ключовата роля, която регионите могат да играят в този преход.

В стремежа си да изпълни Парижкото споразумение Европейският съюз е по пътя на необратима тенденция, която води до извеждане на въглищата от енергийния микс. Въпреки че са източник на доходи за мнозина, производството на електричество от въглища става все по-нерентабилно, а от екологична гледна точка са необходими много инвестиции. Както по света, така и у нас на ТЕЦ-овете се падат 70 % от емисиите парникови газове, което ги превръща в една от най-големите заплахи пред нашата глобална климатична система.

„Замърсяването на атмосферата в резултат от минното дело и тежката индустрия е включено в доклада на природозащитната организация WWF „Жива планета“ като една от най-големите заплахи за природата и човечеството“, предупреждава Георги Стефанов, ръководител на практика „Климат и енергетика“ във WWF.  „Неглижирането на този все по-сериозен проблем ще повлияе трайно върху нашето здраве, поминък, сигурност и икономически растеж.“

Новият председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която ще заеме поста в началото на ноември за петгодишен мандат, се ангажира да работи за превръщането на Европа в неутрална за климата до 2050 г. За да насърчи регионите да намалят въглеродния си отпечатък, тя цели да създаде „Фонд за справедлив преход“. Той трябва да осигури нужната финансова подкрепа на засегнатите общини и да следи за изразходването им по начин, който да е от полза за местните хора в постигането на целите им за нулеви емисии.

В навечерието на местните избори природозащитната организация WWF България призовава администрациите в над 15 общини от двата основни въгледобивни района у нас да последват примера на своите европейски колеги и да заложат в своите програми първите стъпки към изграждане на диалог за справедлив енергиен преход. Той трябва да изведе общините от десетилетията на въглищна зависимост и да предостави на техните жители алтернативни възможности за устойчиво икономическо, социално и екологично развитие.

Десетки кметове от Европа подписаха обща декларация за преход към нисковъглеродна икономика
9506
 

Последни материали
Виж
Наддаването може да се случи изцяло дигитално
Срокът на търговете за плодородна земя изтича на 28 февруари
Практика
И още за сеченето на разсада като постоянна заплаха за растенията
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напояваните площи в страната
Свързани материали
Виж
След дългогодишно чакане
Кметовете получават достъп до цялата информация за сечите по места
Проблемът видимо се политизира
Бозуков призова кметовете проблемът с дървата за огрев да не се политизира
БАБХ
Загробването на свинете става по строги правила, предупреждават ветеринари
Решения на Министерския съвет
Обещават заплатите на чиновниците да зависят от тяхната работоспособност
Горските провеждат срещи с кметовете от Югозапада за отоплителния сезон
Български евродепутат става координатор в комисията за регионално развитие на ЕП
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини