Въпреки че задължителността в прилагането на еко-схемите след 2020 г. е политически въпрос и ще бъде обсъждан от държавите-членки в друг формат, при последната неформална среща на експертите по ОСП, проведена в края на септември в Брюксел, за пореден път беше затвърдено решението, че е важно те да се прилагат задължително в земеделието.
Представители на някои от държавите обаче предложиха еко-схемите да бъдат изключени от намаленията на плащанията, за да се създаде стимул за земеделските стопани и да се изпълнят целите по ОСП. В частта относно интервенциите по развитие на селските райони в областта на климата и околната среда беше обсъдено отделянето в специална разпоредба на хуманното отношение към животните, необходимостта от определяне на правилното ниво на плащане по конкретна интервенция, за да няма подценяване или надценяване. Доста различни становищата обаче бяха изтъкнати по предложението за предоставяне на възможност за закупуване на земя само от млади фермери. Повечето делегации подкрепиха доброволния характер на прилагане на инструмента за управление на риска. Някои делегации приветстваха възможността за непроизводствени инвестиции за защита на животните срещу хищници.
На друга неформална среща, проведена в Хелзинки на 23 септември, са обсъдени и някои технически аспекти в бъдещите стратегически планове за ОСП след 2020 г. Специалният комитет по селско стопанство даде своята оценка по техническите и правни предложения, направени от финландското председателство за определенията в Регламента за стратегическите планове.
Представени са становища за понятието „хектар, отговарящ на условията за подпомагане“ (за директни плащания) и „истински земеделски стопанин“. Според някои експерти определението следва да остане доброволно и на държавите членки трябва да се предостави максимална гъвкавост. По отношение на определението за „обработваема земя“, повечето делегации приветстваха предложението на председателството, но изтъкнаха, че все още са необходими технически корекции. По определението за „постоянно затревени площи и постоянни пасища“ делегациите дадоха широка подкрепа за направените предложения, като подчертаха, че „технически корекции все още са необходими“. Относно определението за „млад фермер“ повечето делегации подкрепиха разпоредбите, но все още са необходими технически корекции.
Следващото заседание на СКСС ще бъде на 7 октомври, а Финландското председателство ще представи компромисен текст относно членовете за развитие на селските райони, системата за консултации в земеделието и „новия модел за изпълнение“.