Начало » Пазари » Зърно
29.09.2019 г.

Експерт очаква до 30 на сто свиване на засетите площи с есенна пшеница в Украйна

Заради сушата и изтощаващи почвата предшественици като слънчогледа
Експерт очаква до 30 на сто свиване на засетите площи с есенна пшеница в Украйна

Площите, засети през тази есен с пшеница в Украйна, може да се свият с 25-30% заради редица фактори, смята изпълнителният директор на украинската Семенна асоциация Сюзана Григоренко, цитирана от електронното издание Latifundist. „Сушата коригира засяването на културите. По-конкретно може да се очаква свиване с 25-30% на площите с есенна пшеница. Посевите ще намалеят и заради ниските цени на културата (4-4,5 хил. гривни за тон през септември при 6-6,5 хил. гривни през същия месец на миналата година)”, посочи Григоренко.

Наскоро началникът на отдела за селскостопанска метеорология в Хидрометеорологичния център на Украйна Татяна Адаменко съобщи, че сушата е обхванала цялата страна освен западните области, а дъждовете през септември не променят положението, защото вали слабо и нередовно. Според Адаменко ситуацията е нетипична за Украйна, макар напоследък засушаването да спохожда все по-често централната част на страната. През тази година най-много са пострадали Черкаска и Полтавска области и граничещите с тях райони, като през лятото в Черкаска област са паднали 2-2,5 пъти по-малко валежи, отколкото в южна Украйна.

Наблюденията на селскостопанските метеоролози се потвърждават и от участниците на пазара. Главният агроном на групата „АГРОТРЕЙД” Александър Овсяник например споделя, че компанията, която е заделила 23 хил. хектара за есенници, сее пшеницата в практически суха земя, тъй като дъждове в региона не са падали отдавна. В периода на сеитбата на рапицата обаче (5-20 август) положението с влагата е било много по-добро.

Според директора за растениевъдството в компанията HarvEast Евгений Казеев времето засега не благоприятства сеитбата на есенниците и във всички региони, в които действа тя, недостигът на влага е очевиден. „Не чакаме дъждове, сеем в сухата почва, пшеницата например на оптимална дълбочина от 3-4 сантиметра. Следваме народната мъдрост „Сей и в пепел, ако трябва, но навреме”, обяснява Казеев.

В компанията „ТАС АГРО” обаче не смятат да коригират плановете си за сеитбата на есенниците както по площи, така и като срокове, заяви производственият директор Виктор Белкот. „През тази година, както и през предишните, компанията планира да засее със зърнени култури през есента 18 хил. хектара (17,5 хил. хектара с пшеница и 500 хектара с ечемик). Въпреки неблагоприятните метеорологични условия вече засяхме 50% от плана. С напредването на жътвата на слънчогледа сеем есенната пшеница и се надяваме да приключим сеитбата през първата десетдневка на октомври”, посочи Белкот.

Същевременно в украинската Национална академия за селскостопанскинауки са притеснени от условията за поникване на есенниците, предава електронното издание АПК-Информ, като се позова на редовния доклад на научното звено за агрометеорологичната обстановка. Според учените затрудненото поникване на есенниците е следствие както от обективни, така и от субективни причини. Сред обективните са продължителният период без валежи, който не осигурява поемане на влага от почвата в нужната степен, както и доста високите температури на въздуха през август и първата половина на септември, довели до интензивното й изпаряване, което усложнява пробиването на пшеницата и ечемика дори след подходящи предшестващи култури. „Ако с опитните зърнопроизводители се справят успешно с липсата на необходимите на растенията торове и най-вече на азотните чрез влагането на нужните количества в предсеитбения период, то с наличието на необходимите количества влага, която е решаващ фактор за отглеждането на есенниците, остават сериозни проблеми. При това този климатичен фактор с всяка следваща година остава най-дефицитният дори при незначително увеличаване на годишното количество валежи, а това значи, че е силно необходим в предсеитбения период и през втората половина на пролетно-лятната вегетация”, обясняват от академията.

Основната субективна причина според учените пък са нежелателните и неблагоприятни предшественици, сред които почетното място заема слънчогледът, на практика не оставящ в почвата след себе си нито влага, нито хранителни вещества. Така в началото на септември около ранната сеитба на пшеницата запасите от продуктивна влага в обработваемия слой почва по украинските ниви липсваха напълно там, където слънчогледът бе ожънат, но в еднометровия почвен слой надхвърляха средните годишни стойности с 11%. Нещо повече, сравнявайки тазгодишните резултати с тези от миналата година, от академията отбелязват, че за горния почвен слой те не се различават, докато в еднометровия тазгодишните запаси от влага са със 70% повече, което би могло да се обясни със значителните валежи в края на юли и началото на август.

Експерт очаква до 30 на сто свиване на засетите площи с есенна пшеница в Украйна
9569
 

Последни материали
Виж
При зърното от началото на сезона спадът надхвърли 6 милиона тона
Украйна сви износа на селскостопански продукти през април на годишна база
Близо 30 килограма риба без документи е заловена край Дългопол
Пресякоха незаконен превоз на над 100 килограма калкан в Добричко
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Преработените количества мляко растат стабилно през последните години
МЗХ ще продължи подкрепата за производителите на традиционни продукти
Доставката на партида фуражна бе договорена с частно споразумение
Южнокорейски мелници закупиха на търг хлебна пшеница от САЩ
След като още толкова бяха внесени при мито от 5 на сто само за 6 седмици
Турция въведе безмитна квота от 1 милион тона за внос на царевица
Свързани материали
Виж
При зърното от началото на сезона спадът надхвърли 6 милиона тона
Украйна сви износа на селскостопански продукти през април на годишна база
Финансови стимули
Украйна започва ударно увеличаване на площите с памук
Царевицата в Украйна стана по-скъпа от хлебната пшеница
Прогнозират поскъпването на рапицата в Украйна до 540-560 щ.д. за тон
След значителни промени при вносителите извън основния клиент ЕС
Износът на яйца от Украйна нарасна двойно през първото тримесечие
Мощностите им засега са натоварени едва наполовина
Преработвателите в Украйна ще внасят маслодайни култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини