При овощните дръвчета често се наблюдава пожълтяване и опадане на листата далеч преди сроковете на есенния листопад. Ранното обагряне и окапване на листата може да се дължи на различни причини. За изясняване на проблема са важни и други подробности – ежегодно ли се наблюдава или само тази година, при всички сортове или само за определени?
Причини за преждевременно опадане на листата
Причините, обясняващи това явление са много, а могат да бъдат и комплексни.
1. Почвено и атмосферно засушаване
При недостатъчно и равномерно водоснабдяване основно са засегнати дърветата с повърхностна коренова система (нискостеблените). По-слабо развитата им коренова система не им позволява да извличат влага от дълбоките почвени слоеве.
2. Застояване на вода в зоната на разполагане на кореновата система
В този случай дърветата страдат от недостиг на кислород в почвата, което води до загниване на кореновата система. Независимо от изобилието на вода, повредените корени не са в състояние да я всмукват и транспортират към короната. Първият признак на това явление е изсъхването на върховете на дърветата.
Кръвна въшка по ябълки и круши!
3. Зимно увреждане на дървесината
При тези дървета листата се развиват през пролетта за сметка на запасите им от хранителни вещества и влага в тъканите. Когато те се изчерпат, дървото започва да губи листа и засъхва.
4. Силно разпространение на гъбични заболявания
При овощните видове доминират различни болести. При ябълката – струпясването и късното кафяво гниене, при крушата – ръждата и септориозата, а при черешата и вишната – кокомикозата и късното кафяво гниене. При тези (и други) заболявания листата окапват още в средата на лятото. Тук от особено значение е податливостта на сортовете към тези заболявания.
5. Физиологична несъвместимост между подложката и присадника
Тази несъвместимост се изразява в загуба на зелени листа и увеличаване на тъканта над мястото на присаждане.
5. Недохранване на листата
Дължи се на дисбаланс на почвеното подхранване. Недостигът на хранителни вещества се проявява най-напред върху долните листа на клоните. При липса на азот – листата пожълтяват. Недостигът на калий се изразява в образуването на червен пръстен на листата и затруднява усвояването на азота. При фосфорен глад листата придобиват пурпурен или бронзов отенък. Гладуващите листа променят цвета си и окапват.
7. Силно засенчване във вътрешността на короната
Дължи се на неправилно и нередовно подрязване и формиране на короната, което води до лошо проветряване и засенчване във вътрешността.
8. Механични повреди
Механичните повреди се отнасят до нарушаване целостта на кората на дъветата (може да бъде нараняване с остри предмети или врязване на тел и други материали).
Пръскането на дърветата в горещо време или с превишени дози на препаратите могат да запушат порите им, да спрат да „дишат“ и също да предизвикат преждевременно опадане на листата.
Важно е добре да познаваме устойчивостта на овощните култури и сортовите им особености.