За приготвянето на винена напитка шипките е най-добре да се берат през есента, когато плодът е напълно узрял (познава се по тъмночервения цвят) и съдържанието на захари (предимно захароза) е най-високо. Количеството, което ще наберете зависи от това колко вино искате да си приготвите. За да напълните едно 40-50 литрово дъбово буре (ако нямате такова може да ползвате обикновен пластмасов бидон със същия обем) ще са ви нужни към 8-10 кг плод. Ако няма достатъчно добре узрели шипки може да късате и по-малко узрели плодове, но те не бива да преобладават.
След като сте набрали необходимото количество очистете шипките от листа и мустачки, за да не се отделят при ферментацията нежелани вещества, които да развалят вкуса. Хубаво е да ги измиете през гергир на течаща вода – така ще се очистят от полепналия прах и други прашинки. Подсушете ги добре. Сложете почистения плод на порции в плик, завийте с кърпа и с чукче за месо ги начукайте, докато се раздробят добре. Сложете натрошените шипки в почистения съд за ферментация и ги залейте с предварително разтворен на тих огън захарен сироп. Количеството на захарта е 1:1 спрямо това на плода. Пропорцията на водата е 3:1, т.е. към 8 кг шипки ще добавите 24 л вода. Не забравяйте да сложите 3-4 г/л лимонена киселина за потискане развитието на нежелани организми и за придаване на свежест.
Виното преминава през бурна и тиха ферментация
Бурната ферментация протича до 2 седмици при температура окло 20 градуса. Контролирайте процеса, като разбърквате ширата с дървена бъркалка поне веднъж дневно. Не затваряйте плътно съда, за да влиза по малко въздух. Замерете началната захарност. Разликата между началната захарност и крайната стойност преди да претакате ширата трябва да е поне 12%. Шипковото вино се претаква по обичайния начин, както се претаква виното от грозде, като го наливате през маркуч на принципа на скачените съдове в стъклени дамаджани или бутилки.
Тихата ферментация протича в неплътно затворените съдове. Замервайте съдържанието на захари поне веднъж дневно, като преизчислявате полученото процентно количество алкохол. Готовото за пиене шипково вино достига не повече от 8,5 – 9,0% алкохол, сладко е на вкус и се усеща лека киселинна резливост. Съхранявайте го в студени помещения, за да не се вкисне. Трайността му е не повече от 3 месеца.
Втора цедка
От отделените шипкови джибри може по желание да направите втора заливка, като количеството захар ще е по-малко отколкото при първоначалното залагане на плода. Ферментацията протича по-бурно заради развилите се винени дрожди. Претакването на „втората цедка“ трябва да стане преди да се е вкиснал плодът.
Не бива да слагате шипките в метален съд, защото се унищожава съдържащият се в тях витамин С. Поради същата причина, виното трябва да е защитено от слънчева светлина.