Начало » Новини » Страната
29.08.2019 г.

Лекторите в маратона за хакери - автори на проекти в земеделието

Предстоящо
Лекторите в маратона за хакери - автори на проекти в земеделието

Жига Древ, Словения

На 13 и 14 септември участниците в първия за България форум на специалисти в областта на информационните технологии в земеделието AgriTechHack ще имат уникалната възможност да обменят опит и знания и да работят под менторството на топ-експерти в сферата на модерните технологии. Сред тях са специалисти по изкуствен интелект, проследяемост на стоките, автоматизация и роботика и др.

Словенецът Жига Древ е съосновател на Trace Labs, създадена през 2013 г., с мисията да осигури прозрачност на веригите за доставки. Ръководил е изпълнението на няколко проекта за проследяемост на храните в различни части на свят. Играе важна роля в прилагането на GS1 стандартите за интегриране на данни, заедно с blockchain технологията, която направи Trace Labs световен пионер. Жига Древ е участвал в едни от най-важните глобални конференции по темите за интегритета на данните и използването на blockchain за решаване на предизвикателства по веригата на доставки.

Васил Такев, друг от менторите на AgriTechhack, има над 20 години опит в продажбите и управлението на търговски и инженерингови екипи в разнообразни пазарни сегменти. Има задълбочени познания в автоматизацията и роботизацията на индустриални процеси и зарядната инфраструктура за електромобили.

Поредното топ име от света на технологиите, който се включва като ментор в събитието е Боби Бахов. Той е технологичен предприемач, базиран в Холандия. В момента работи върху проекти, свързани с изкуствен интелект, дигитална трансформация и изследване на космоса. Организатор е на няколко успешни хакатона и стартъп ментор за някои от най-големите акселератори в Холандия. Боби ще се включи в AgriTechHack като ментор с фокус върху изкуствения интелект и ефекта на тези технологии върху земеделския сектор.

Експерт с диплома по Авиационно инженерство, но със страст към пчелите, ще подкрепя екипите, работещи по време на 28-часовия Агро Хакатон в направление „Технологии в пчеларството“. Сергей Петров е завършил програмата на Singularity University „Иновативни технологии за положителен глобалeн ефект“ в НАСА Еймс, Калифорния. През 2015 г. основава Pollenity (тогава Bee Smart Technologies), която работи по създаването на концепция за интелигентна система за пчелни кошери, която е способна да следи и анализира състоянието на пчелните колонии с цел предоставяне на критична информация на пчеларите за това как да се справят по-ефективно с отглеждането и ултимативно да не позволява загуба на пчели. Страстта на Сергей към иновациите го поставя в поредица престижни класации, като "30 до 30" на Forbes България, "New Europe 100" на Google, World Summit Awards в категорията Околна среда и здравеопазване.

Едно от познатите и уважавани имена в агросектора – доц. Божин Божинов, също ще менторства екипите, борещи се за наградния фонд от 11 000 евро на хакатона. Доц. Божинов е бил два мандата Декан на Факултета по агрономство към AУ-Пловдив и 6 години Ръководител на Национален демонстрационен център за нови технологии в земеделието. Повече от 3 години активно участва в разработката и практическото приложение на системи за прецизно земеделие, основани на използването на хексакоптерни дронове. Автор е на редица сортове културни растения и разработчик на иновативни формулировки за приложение в полското производство.

Ролята на менторите по време на първия български Агро Хакатон е изключително важна. Те на практика са лицата на събитието, към които участниците ще се обръщат за подкрепа. Те ще насочват екипите в тяхната работа по всякакви въпроси, които възникват, свързани с разработваните концепции и прототипи в рамките на хакатона. Менторите също така ще действат като „хората с проблеми“, на които трябва да се намери решение, т.е. те ще имат грижата да насочват екипите към конкретни проблеми и фокус точки, които биха могли да направят предизвикателството, по което се работи, по-осезаемо и реално. Това  ще бъде от особена полза за екипите, които са напълно нови в сферата на земеделието. Менторството ще спомогне намирането на по-пряк път до софтуерното решение.

Четирите избрани теми, по които ще работят екипите, участващи в AgriTechHack на 13 и 14 септември са Технологии в пчеларството; Интернет на нещата и Автоматизации в земеделието; Обработка на данни от земеделска техника и Изкуствен интелект в земеделието. Те изискват комплексен и нестандартен подход при решаването на проблеми, характерни за тези направления. Ето защо организаторите на първия в България Агро Хакатон разчитат, че работата на софтуерните разработчици и технолозите, с експертизата на менторите, ще дадат наистина ползотворни и работещи резултати, приложими в практиката.

Първият Агро Хакатон в България се организира в NIK Academy с общите усилия на НИК Електроникс, Посолството на Кралство Нидерландия в България, FarmHack.NL и българския Цифров Иновационен Хъб за Земеделие AgroHub.BG. AgriTechHack се осъществява с подкрепата на SmartAgriHubs, Банка ДСК и Експресбанк.

Лекторите в маратона за хакери - автори на проекти в земеделието
6133
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Panda Labs
Младежка инициатива на WWF за бъдещето в областта на храните
Иновации в земеделието
Първият маратон за хакери излъчи за победители отбора ONE на братята Брестнички
Предстоящо
За първи път маратон за хакери в земеделието и в България
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини