В края на миналата седмица в Шуменско се проведе първият маратон за хакери в земеделието - състезание, което трябваше да излъчи най-добрите дигитални проекти с практическо приложение в агросектора. Организатори на този своеобразен маратон на знанията бяха посолството на Кралство Нидерландия в България, НИК Електроникс ЕООД и NIK Academy, FarmHack.NL и българският Цифров иновационен хъб за Земеделие AgroHub.BG.
Голямата награда от 15 хиляди лева е спечелена от отбора ONE (Един) на двамата братя Александър и Борис Брестнички, разработили проект на мобилно приложение, което проследява и дава информация за всички етапи от производството и преработката на всякакви селскостопански продукти, предназначени за крайния потребител, съобщиха от Института за агростратегии и иновации, който участва чрез Цифровия иновационен хъб за Земеделие AgroHub.BG.
Приложението обработва данните и улеснява процеса на производство, като намира широко приложение в преработката на различни селскостопански продукти.
Втората награда от 5 хиляди лева печели екипът на „Технологика“ със система за обработка на данни, полезни за управлението на земеделската техника.
Третата награда от 2 хиляди лева е връчена на екипа BeVine, разработила система за агрономическо наблюдение на лозовите масиви, която дава пълна информация за дейностите, свързани с отглеждането на винената продукция.
Освен трите парични награди състезанието между хакерите осигури и две непарични награди. Първата от тях е спечелена от екипа Пчелите (The bees) за създаденото от тях приложение, което сигнализира на пчелари и земеделски производители за различни аномалии в движението на пчелите, породени след пръскане или други третирания на нивите с препарати. Това приложение ще бъде представено на министъра на земеделието Десислава Танева, като целта е административно този дигитален проект да намери приложение в практиката и да предотврати проблемите с измирането на пчелите.
Последната непарична награда отново е връчена за лозарския проект на BeVine. Победителите ще участват в хакатона, организиран от холандския университет Вагенинген, съобщиха организаторите.