След сравнително добрата реколта от пшеница, получена това лято в целия Европейски съюз, експертите очакват 3-процентен спад в производството на царевица, което основно се дължи на сушата и изпепеляващите горещини през юли в Западна Европа. По данни на USDA за юли тази година в световен мащаб производството на царевица ще намалее с 1,5%, което основно ще се дължи на по-ниските добиви в САЩ, сочи анализът на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство CAPA.
Интерес представляват прогнозите за средните добиви от царевица, които се очакват в Западна и Източна Европа. По-тежките метеорологични условия в Румъния тази година са причина за сравнително по-ниските добиви, които са под нивата, очаквани от българските фермери. Докато в България през есента се очаква да бъдат ожънати 7,53 т от хектар, то средните добиви в северната ни съседка ще бъдат 7,8 т от ха, сочат прогнозите на JRC MARS. Спрямо миналата година обаче добивите у нас и в Румъния са по-високи от миналогодишните.
В Гърция обаче се отличава с рекорд, тъй като там средните добиви се очаква да достигнат 10,9 т от ха, което е над нивата в реколтите на всички държави в ЕС. В Испания, например, където добивите се движат около средните за ЕС, се очаква да приберат по 10,8 т от ха, в Италия, където има спад спрямо миналата година, ще приберат 9,43 т и т.н.
Според анализа на CAPA реколтата от царевица в България тази година ще бъде около 3,3 млн. т, при пшеницата 5,7 млн. т, при рапицата – 430 хиляди тона, а при слънчоледа – 1,7 млн. т.
Представени са и прогнозите за изкупните цени при основните култури. Според CAPA средните цени започват при 290 лв. за тон, при ечемика – 275 лв. за т, при рапицата – 670 лв. за т, докато при царевицата и слънчогледа месеци преди жътвата им има лек ръст. При царевицата е 280 лв. за т покупка от място, а при слънчогледа – 570 лв. за т.