Начало » Новини » Страната
27.06.2019 г.

Фалшификатите при зехтина и маслиновите масла намаляват

БАБХ
Фалшификатите при зехтина и маслиновите масла намаляват

sinor

Тематичните проверки на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) все още показват нарушения в качеството на продаваните маслинови и  растителни  масла смес, които се продават на територията на страната. Но в сравнение с 2017 г. предписанията за поява на фалшификати са намалели. Ако тази година издадените предписания са 22, то преди две години са били 183съобщиха от БАБХ.

При направените 1 153 проверки от дирекция „Контрол на храните“ са издадени 22 предписания за забрана да се продават 2 542 бутилки маслинови и смес масла. Съставени са 3 акта за установяване на административно нарушение. Причината е, че стоката не е отговаряла на стандартите за търговия на маслинови масла.

Извънредната тематична проверка се е провела в обекти за производство и/или бутилиране на маслинови масла и смеси от растителни масла с вложено в състава им маслиново масло. Проверявани са още супермаркети и хранителни магазини, складове за търговия на едро и дребно, централни складове на търговските вериги в страната.

На българския пазар се предлагат десетки видове маслинови масла с произход предимно от Гърция, но също така и от Испания, Италия и Португалия, доставени от търговски  фирми – разпространители.

При анализа на резултатите ясно се очертава тенденцията за голямо разнообразие на българския пазар, като преобладаващи са продажбите на „Маслиново масло от маслиново кюспе“ и „Маслиново масло, съставено от рафинирани и необработени маслинови масла“. Предлагат се и висококачествените „Маслиново масло Екстра virgin“ и „Маслиново масло Virgin“.

Обобщените резултати показват, че има значително подобрение по отношение на съответствието на маслиновите масла в търговската мрежа с изискванията на европейското законодателство, и по конкретно със Стандартите за търговия с маслиново масло в Европейската общност, приети с Регламент (ЕС) № 29/2012 г., задължителни за страните членки. 

Най-често констатираните несъответствия са свързани с етикетирането – не е налична категорията на маслиновото масло, липсва информация на етикета на български език, не са посочени данни за произход, производител или дистрибутор.

Установено бе и предлагане на пазара на така наречените „Салатени миксове“ с неразрешени съставки. При проверките бе констатирано наличие на смеси от зехтини и слънчогледово олио с вложени оцветители, консерванти и ароматизанти. За установените несъответствия хранителните продукти са изтеглени от пазара, върнати са в производствените обекти и са пренасочени за нехранителни цели, включително и унищожаване.

Проверките ще продължат, уверяват от агенцията.

Фалшификатите при зехтина и маслиновите масла намаляват
9707
 

Последни материали
Виж
През миналата година цената бе 32 лева за килограм
Оранжерийните череши в Сливенско са по 50 лева за килограм на едро
Заяли са се да се махне това животновъдство, смята представител на бранша
Масово се нарушава забраната за придвижване и пашуване на овце и кози край Банско
Той всеки ден празнува 1 май
Иван Кабуров: Не ме съжалявайте, че работя много! Съжалявайте ме, ако съм в кръчмата
Грийнпийс: Всеки трети зеленчук и плод в Истанбул е с пестициди
Резултатите недвусмислено показват зависимостта от доставките от чужбина
Китай увеличи както вноса, така и производството на свинско
Цените в Украйна продължават да растат благодарение и на доставките за Азия
Квотата за внос на царевица в Турция с ниско мито е почти изчерпана
Свързани материали
Виж
Въпрос от синор.бг
От БАБХ са унищожили близо 1 тон некачествен зехтин през 2024 г.
Контрол
Не купувайте зехтин в Гърция на цена под 10 евро!
Маслиново масло
Цената на зехтина ще падне двойно, прогнозира Deoleo
Цената на зехтина се е повишила с 50% за една година
След изключително слабата реколта през сезона
Кражбите на зехтин и маслини в Средиземноморието растат заради високите цени
Спадът на производството в Испания доведе до недостиг в световен мащаб
Очертава се рекорден износ на зехтин от Турция
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини