Начало » Новини » Коментари
20.06.2019 г.

Популизъм ли е искането за по-ниско ДДС

Становища
Популизъм ли е искането за по-ниско ДДС

pixabay

Свалянето на ДДС не е задължително винаги да доведе до спад в цената на съответната стока и въпреки че звучи добре, може да доведе до различни неочаквани проблеми, посочват от Българско либертарианско общество (БЛО). От организацията, която защитава идеите за индивидуална свобода, правото на живот и собственост, свободна инициатива и по-малко намеса от страна на държавата, добавят, че дали цената на стоката ще спадне зависи от конкретните условия в сектора – дали има достатъчно високо ниво на конкуренция и ниско ниво на държавна намеса/регулация. Ако тези условия не са на лице, свалянето на ДДС може и да не доведе до по-евтини стоки, поради недостатъчна гъвкавост в сектора.

От организацията смятат, че диференцирането на ДДС за различни категории стоки (например храни) и особено за строго конкретни стоки (като хляб) създава рискове от измами и пазарни изкривявания. Въвеждането на диференцирани ставки само за конкретни стоки създава стимул за търговците и производителите на всички сходни стоки да мамят в своето счетоводство и да отчитат, че произвеждат стоката, която се ползва с данъчна привилегия, вместо реалната. Увеличава се и корупционният риск в следствие на подобни практики. Това би могло да доведе до сериозни пазарни изкривявания.

От БЛО са убедени, че рискът от гореизброените проблеми може да се минимизира, ако ДДС се диференцира за цели сектори вместо само за конкретни стоки. Например, да се въведе диференцирано ДДС за целия хранителен сектор, а не само за хляба. По този начин поне в рамките на този сектор всички стоки ще се облагат с равни ставки и съответно стимулите и възможностите за осъществяване на данъчни измами са по-ниски.

Най-добрият вариант обаче е да се намали основната ставка на ДДС за всички стоки. Така ползите за производители, търговци и потребители биха били най-значителни. В България имаме възможност да свалим ДДС до 15% - минималното в ЕС. Това със сигурност би имало по-сериозен позитивен макроикономически ефект, отколкото свалянето на ставките само върху една конкретна стока или дори цяла категория стоки, подчертават от организацията. Диференцираното ДДС облагодетелства диспропорционално тези потребители, които харчат сравнително най-много за съответната стока/категория стоки, при цялостно сваляне на ДДС няма такъв ефект.

Изследване на Международния валутен фонд сочи, че при диференциране на ДДС само около 30% от ефекта стига до крайния потребител. При сваляне на основната ставка обаче крайният потребител реализира 100% от потенциалните спестявания.

По-ниска основна ставка по ДДС би било и далеч по-привлекателно за чуждестранни инвеститори. Това е така, защото при диференцираното ДДС може да се таргетират сектори, които така или иначе вече са достатъчно наситени с търговци/производители и няма място за нови и освен това би създало съмнения за липса на неутралност в данъчната политика на държавата, ако изглежда, че диференцирането на данъчната ставка е в резултат на политически връзки на определени бизнеси. Привличането на повече чужди инвеститори от своя страна би могло да стимулира създаването на повече работни места в страната и да доведе до по-бърз ръст на доходите в дългосрочен план.

От фискална гледна точка сега е най-добрият момент за сваляне на ДДС, защото хазната все още е в добро финансово здраве. В момента излизаме от пика на настоящия икономически цикъл и държавните финанси все още се радват на редовни излишъци от данъчни приходи. Такава ситуация е идеална за съкращаване на данъци, защото отрицателният ефект върху държавните финанси няма да е толкова осезаем и може много по-лесно да се компенсира със спестявания.

Популизъм ли е искането за по-ниско ДДС
8653
 

Последни материали
Виж
Наддаването може да се случи изцяло дигитално
Срокът на търговете за плодородна земя изтича на 28 февруари
Практика
И още за сеченето на разсада като постоянна заплаха за растенията
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напояваните площи в страната
Свързани материали
Виж
Протестите продължават
Какво е направила държавата за гръцките фермери
Повишението на минималната работна заплата тепърва ще дава отражение
Увеличеното ДДС и поскъпването на тока вдигна цените на хляба в цялата страна
Ще се появи сивият сектор и заетите от третия свят в бранша ще се увеличават
Връщането на 20 на сто ДДС за хляба ще вдигне цената му до около 2 лева
Европейска прокуратура
ЕП разследва измами с ДДС в над 10 държави, включително и България
За облекчаване на финансовото бреме върху потребителите
Кипър удължи с 3 месеца срока на действие на нулевия ДДС за хранителни стоки
От Сдружението за модерна търговия остро възразиха
Депутати предложиха надценката на хляба да е до 15%
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини