Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
20.05.2019 г.

Червясването на черешите е предотвратимо

Червясването на черешите е предотвратимо

През май започва да лети черешовата муха, която е един от опасните вредители. Мухата има едно поколение годишно и зимува като какавида в почвата. Разпространена е почти на всички места, където има черешови дървета. Напада още плодовете на вишната, сладковишната и вида нокът (луницера).

През пролетта със затоплянето на времето и на почвата насекомният цикъл на развитие продължава. Появяват се възрастните насекоми от новото поколение. Летежът им е разтегнат и започва в началото на май. Новопоявилите се мухи не са полово зрели и трябва да се хранят. Храната им е нектар от цветовете на дърветата, както и т. нар. медена роса, отделяна от листните въшки, смучещи сок от листата.

Достигналите полова зрялост и оплодени женски снасят яйцата си в плодовете. Със специален орган, наречен яйцеполагало, мухите внасят яйцето под плодовата кожица. Така излюпената ларва продължава да се развива в месестата част на плода и е защитена от вредни външни въздействия (фиг. 3).

Пазар за череши!

Опаразитените плодове при узряването падат на земята и от там ларвите преминават в почвата, където завършва техният цикъл на развитие.

Мухите са дребни. Имат лъскави черни тела и жълта глава. Крилата са ципести с характерни шарки (фиг. 1). Ларвата няма крака. На дължина достига към 6 мм и има жълтобелезникав цвят. Към главата е изострена, а в задната част е скосена (фиг. 2).

Биологичните особености в развитието вредителя определят начина за предотрватяване на неговата вредна дейност. Намаляването на зимуващия запас в почвата може да стане с обработка (прекопаване, изораване) дълбочина 10 – 15 см. Прибирането на реколтата без остатък и събирането и унищожаването на окапалите плодове е друга полезна агротехническа мярка.

Употребата на инсектициди е насочена срещу възрастните мухи. Те не са много активни и предпочитат листата на клоните в огряната от слънцето част на короната. При мрачно се крият от долната страна на листната петура.

Най-засегнати от червясването са сортовете, чиито плодове узряват по-късно. Мухите избират за снасянето на яйцата съзряващи плодове, които изглеждат восъчно бели или резедави. Това е ориентир за стопаните да започнат пръскане с инсектициди.

Точна прогноза за летежа на мухите може да стане със специални жълти уловки, чиято повърхност е покрита с устойчиво на дъждове лепило. Уловените мухи могат да бъдат разпознати с лупа. Ежедневното отчитане на полепналите бройки ще покаже дали летежът се засилва.

За средноранните сортове е необходимо едно пръскане, а за късните – две през около 10 – 12 дни. Изборът на инсектициди трябва да бъде съобразен с посочените карантинни срокове на препарата. В етикета на всеки препарат трябва да има такива срокове. Допълнителни указания може да даде специалистът по растителна защита в агроаптеката или в съответното регионално звено по растителна защита към Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ). В официалните регистри на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) има изчерпателна информация за пестицидите, разрешени за употреба през годината.

Доц. д-р Антоний Стоев (ИПАЗР „Никола Пушкаров”, София)   

Червясването на черешите е предотвратимо
21393
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Видове и борба
Внимание, листните въшки бързо стават напаст!
Борба с неприятелите
Черешовата муха
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини