Цветята в зеленчуковата градина могат да бъдат много полезно допълнение, а не просто ефектна декорация. Съвместното засаждане на зеленчуци и цветя има редица предимства. Това е една стратегия, разработена от специалисти, която цели повишаване на добивите и подържане на здрави растения. Методът може да бъде прилаган и от начинаещи, защото е лесно достъпен.
Най-важната причина за отглеждане на цветя и ядливи култури е привличането на пчели и други полезни опрашващи насекоми, които не само събират нектар, но и пренасят прашец от едно растение на друго. Без тях реколтата ще бъде много слаба, а освен това засаждането на цветя играе важна роля за поддържане на биоразнообразието.
За успешното прилагане на този метод е важно да се спазват няколко правила:
1. Да се обръща внимание на времето за цъфтеж
За да работи ефективно този метод е важно да се избират култури, които цъфтят по едно и също време. Например, ако цветята не цъфнат в двете седмици, в които цъфти грахът, реколтата ще бъде слаба. Тези срокове трябва да се сихронизират при засаждането на културите.
2. Да се помисли за формата и особеностите на цветята
Цветята, които привличат колибри са различни от тези, които привличат пчели и оси. Формата на цветето улеснява или възпрепятства достъпа на различни видове насекоми до нектара или цветния прашец.
Известно е, че първите опрашители в света са бръмбарите и до днес известен брой покритосеменни растениясе опрашват изключително или предимно от бръмбари. Цветовете на тези растения са големи, самотни (магнолия, лилиум, роза) или малки, събрани в съцветия (дрян, дафина, лавандула, копър, мащерка, спирея).
Що се отнася до пчелите, те са безспорни лидери по опрашването днес на Земята. Цветята, които са привлекателни за тях се отличават с яркооцветени венчелистчета, обикновено сини или жълти, често със специална форма, по която лесно ги идентифицират. За „пчелните“ или медоносни цветя е характерно това, че нектарът е достъпен само за специализираните подвижни устни придатъци на пчелите, но не и за гризещите апарати на бръмбарите. За привличане на пчелите трябва да се засаждат цветя с подходяща форма и цвят – цинии, маргаритки, ехинацея, слънчогледи, монарда.
3. Важна е височината на цветята
За да не се конкурират зеленчуците и цветята за светлина, изберете ниско растящи сортове цветя. За някои култури, като салати, краставици, патладжан е полезно малко засенчване, така че може да се засаждат и по-високи цветя.
4. Как да се разполагат цветята в зеленчуковата градина
Най-разумното решение е да се разполагат равномерно в градината, а не на единични участъци. Конкретното решение ще зависи от предпочитанията ни не само цветово, но и като оформление.
5. Започнете експериментите с едногодишни цветя
Това решение е най-добро, защото ще ни ориентира в ситуацията, а и няма да ни притеснява това, че ще растат на едно и също място. Така можем лесно да сменим разположението и видовете цветя и да ги обединим със зеленчуците в най-добрите решения.
Можем да започнем с кученца, които пчеличките обичат много (семената не се покриват с пръст, нуждаят се от слънце за покълване), целозия, космос, тагетис.
Те ще превърнат градината ни не само в екзотично място, но ще запазят растенията по-здрави, ще помогнат за увеличаване на добивите.
Не трябва да забравяме, че излишната агрохимия се отразява негативно на ентемофилните растения, които се нуждаят от опрашители.
Подходящи съчетания на цветя и зеленчуци
Роза и чесън – чесънът отблъсква вредителите от розата, а тя неутрализира силния аромат на чесъна.
Тагетиси и дини, пъпеши – повечето сортове тагетиси контролират нематодите в корените на пъпешите и дините без използване на химически препарати.
Краставици и настурция (латинка) – настурцията предпазва краставиците от вредни насекоми и създава благоприятна среда за обитаване на полезни.
Декоративен тютюн и салати – салатата в компанията на никотианата се запазва по-дълго свежа и не потъмняват листата и.
Ягоди и челебитка (черен кимион) – челебитката е отличен компаньон на ягодата, който служи и като подправка.