С увеличаването на производството и силното световно търсене износът на зехтин в Европейския съюз (ЕС) ще достигне рекордни нива през 2018/2019 г.
Очаква се производството на зърнени култури в ЕС да се възстанови през същия период.
Това са основните изводи от последния краткосрочен доклад за перспективите пред селскостопанските пазари на ЕС, публикуван от Европейската комисия (ЕК).
Основно поради значително увеличение на производството на испанско маслиново масло (1,7 милиона тона общо, което е второто най-голямо количество от 2003 г. насам) общото производство в ЕС се очаква да нарасне с 2,9% за пазарната 2018/2019 г.
Увеличаването на световното търсене и по-ниското предлагане от страни извън ЕС ще доведат до увеличение на износа на ЕС с 11%, достигайки 625 000 тона, посочва се в доклада.
Що се отнася до сектора на млякото и млечните продукти, очакванията са производството на мляко да нарасне с 0,7% през тази година до прогнозните 167,3 милиона тона в сравнение със 166,4 милиона тона година по-рано.
Сиренето е най-консумираният млечен продукт на пазара на ЕС и се очаква потреблението му да продължи да нараства. Износът на сирене извън ЕС също се очаква да се увеличи – с около процент. Това ще подкрепи и производството, за което се прогнозира ръст от 0,8% до 10,705 милиона тона.
През 2019/2020 г. се очаква производството на зърнени култури в ЕС да се възстанови, след като предишната реколта беше силно засегната от неблагоприятните климатични условия. Предвижда се добивът да достигне 307,5 милиона тона в сравнение с 290,5 милиона тона през предходната година.
Очаква се и леко нарастване на общата площ на зърнените култури в ЕС спрямо миналия сезон, като те ще достигнат 55,8 милиона хектара. Това обаче остава малко под петгодишната средна стойност на засетите площи.
Поради неблагоприятни метеорологични условия производството на захар през 2018/2019 г. се оценява на 17,6 милиона тона, което е със 17% по-малко на годишна база. Очаква се това намаление да допринесе за значителен спад на износа на захар.
Лятната суша от миналата година доведе до увеличаване на производството на говеждо месо през 2018 г. поради недостига на храна и ранно клане на крави. Това е предизвикало намаление на стадата с 1,3%. През 2019 г. се очаква производството на говеждо месо да спадне до 8,1 милиона тона, като според прогнозата ще намалее и потреблението.
През 2018 г. производството на птиче месо е нараснало с близо 5% поради благоприятните международни условия и по-високите цени. Въпреки това през 2019 г. растежът на производството ще бъде по-умерен – 2%, прогнозират от ЕК.
Що се отнася до свинското месо, през 2019 г. цените се покачват, а предлагането пак се свива. Подобряват се обаче перспективите пред износа, особено за Китай.
Очаква се да продължи да намалява и производството на овче и козе месо в ЕС, като ще достигне 906 хиляди тона.