Като топлолюбива зеленчукова култура при подготовка на разсада на пипера трябва да знаем, че той е взискателен към плодородието на почвата. Именно затова още в началото трябва да започнем с това, че ако семената са засети в добра хранителна среда, то на първо време растенията нямат нужда от подхранване. С времето хранителните вещества се отмиват, намаляват и не достигат до тях.
Първото подхранване е най добре да се направи при развити 2-3 двойки същински листа, като се използва Хумустим или друг тор от тази група. Хуматните торове оказват влияние за повишаване на имунитета на растенията към болести и стресови фактори, стимулират ускореното развитие на кореновата система, подобряват фотосинтезата и увеличават хлорофила. Торът трябва да се разтвори съгласно инструкциите и в никакъв случай не бива да се предозира, а по-добре наполовина по-ниска концентрация, за да не се увредят младите и нежни разсади.
Първото подхранване може да бъде както кореново, така и листно.
Второто подхранване на растенията се провежда 7-10 дни след първото и на растенията трябва да се осигури фосфор и азот. Фосфорът способства за развитие на кореновата система, а азотът стимулира зелената маса.
За това могат да се използват комплексни торове като Агрикол, Кристалон и др. Желателно е да се намали препоръчителната доза наполовина.
Може да се използва и разтвор на фосфорни торове (в 10 л вода се разтварят15 г амониев фосфат и 30 г суперфосфат).
Третото подхранване се провежда след седмица. В 10 л вода се разтварят 7-10 г карбамид и 30 г суперфосфат.
Четвъртото подхранване е най-добре да се направи 5-7 дни преди засаждане на постоянно място. Това подхранване има за цел да повиши имунитета на растенията и по-добре да се справят с преместването. За целта се разтварят в 10 л вода 15 г амониева селитра и 30 г суперфосфат.
За осигуряване на по-висока устойчивост на болести разсадът може да се пръска между основните подхранвания със стимулатори за ръст.
Противниците на минералното подхранване могат да се възползват от следните предложения:
– подхранване с дрожди, като за целта се взема 1 л топла вода, в която се разтварят 1,5 г сухи дрожди и 1 чаена лъжичка захар, а след денонощие се поливат растенията;
– подхранване с водороден прекис, като в 10 л вода се разтварят 10 капки водороден прекис и този разтвор може да се използва както за поливане, така и за пръскане;
– подхранване с йод, като в 1л вода се разтваря 1 капка йодна тинктура и така приготвеният разтвор се използва за поливане и пръскане.