От началото на настоящия селскостопански сезон, започнал на 1 септември 2018 г., сръбските износители на ябълки активно търсят и откриват алтернативи на отвжрения за тях руски пазар, осъзнавайки, че качествените плодове могат да бъдат продадени по-скъпо в други страни, коментират експерти на електронното издание EastFruit. В резултат всеки месец за Великобритания заминават над 200 тона ябълки, като през януари доставките за пръв път надхвърлиха летвата от 350 тона месечно. Нещо повече – цялото това количество е предназначено за непосредствена консумация, а не за преработка. По-малки обеми са изнесени и за други държави-членки на Европейския съюз, а големи количества ябълки за преработка бяха доставени в Италия в началото на сезона.
Като ново направление в износа на ябълки се очертава Близкия Изток – през октомври и ноември пробни количества бяха закупени от ОАЕ, Саудитска Арабия и Кувейт, а в момента по данни на търговци в Дубай се очаква пристигането на голяма партида контейнери със сръбски ябълки от сорта „Роял Гала”. Освен това Сърбия започна доставки на ябълки в Ирак, като през януари бяха изпратени 342 тона наведнъж.
Същевременно продажбите на сръбски ябълки на руския пазар продължават да се свиват за 4-та поредна година. Според анализаторите причините са в засилената конкуренция от местните производители, увеличаването на доставките на по-евтини ябълки от Молдова и други страни, които се намират по-близо до Русия, както и в понижаването на реалните доходи на руснаците. Намаляването на зависимостта на сръбския ябълков сектор от руския пазар без съмнение е изключително важно за градинарите от западната ни съседка, тъй като те не могат да пренебрегнат перспективата за членство в ЕС, която води със себе си затваряне на достъпа до пазара на Русия за сръбската селскостопанска продукция като цяло.