Въпреки валежите, които паднаха през последните две седмица, а и от началото на годината, влажността на почвата в някои региони от Южна България е на критичния минимум и това влияе негативно върху развитието на земеделието в тези региони. Това съобщи за Синор.БГ Ангел Вукодинов от Националната асоциация на зърнопроизводителите по повод очакванията на бизнеса за лято 2017 г.
Първите тревожни сигнали дойдоха още с провалянето на реколтата от рапица, която за южните райони от страната поради сухата есен е засегнала почти всички площи. Дори да се стигне до жътва, качеството на рапичното семе е провалено и с минимална масленост, което ще се отрази и върху цената, посочи още фермерът.
Неслучайно през последните години браншовиците настояваха за инвестиции в напоителни съоръжения, тъй като климатичните промени неизбежно засягат България. Поради ниските подпочвени водни залежи малка част от фермерите от региона биха могли да получат разрешения за сондажи.
На този етап агрополитиките на правителствата са твъре далеч от това, което други държави правят по отношение на водните ресурси и тяхното опазване.
Докато при рапицата реколтата видимо е провалена, то за пшеница се очаква ситуация, почти като миналогодишната. Разбира се, всичко това е с уговорката за нормални климатични условия, които изключват неочаквани ранни засушавания.
Нестабилната пролет до този момент осигури влага за пролетните култури в редица региони от страната, което не е без значение за развитието на царевицата и слънчогледа.
Представители на бранша имат очаквания от новия министър на земеделието, пред когото остро ще поставят въпроса с напоителните съоръжения в страната. Въпреки липсата на ресурс от държавата се очакваше чрез предприятието „Напоителни системи“ да бъде използван ресурс от селската програма поне за възстановяване на част от основната инфраструктура.
На този етап няма информация дори колко от проектите по подмярка 4,1 са в областта на напояването.