Поради липса на правна рамка за отпускане на украинска помощ за земеделието през тази година България няма как да покрие част от цената на водата за напояване, която се отпускаше през последните години за земеделците, сключили договори с „Напоителни системи“. Затова в агроминистерството се подготвя нова интервенция, която ще се прилага като услуга от общ икономически характер и ще влезе в сила след съответното одобрение от Европейската комисия.
Това съобщи министърът на земеделието и храните Георги Тахов, представяйки пред депутатите от парламентарната земеделска комисия основните приоритети на бъдещото управление, особено по отношение на напояването. По голямата тема дали държавният бюджет ще отпусне за напояване до 2028 година 1,2 милиона лева министърът припомни, че годишно необходимият ресурс е в размер на 300 милиона лева. „Този ресурс обаче няма да повлияе на бюджетното салдо, каквито са притесненията заради бюджетния дефицит от 3%, който страната ни ще изпълнява по Маастрихтските критерии. Реално ние няма да правим директен разход, а капиталов, като с него ще увечим капитала на „Напоителни системи“, обясни Тахов. И допълни, че това предложение е включено в управленската програма на кабинета, която ще бъде обявена до края на следващата седмица.
Министърът призова депутатите от земеделската комисия да подкрепят тези идея, защото на фона на климатичните промени и тежкото състояние на хидромелиорациите земеделието има необходимост от подкрепа точно сега. По този начин би могла да се постигне и крайната цел – до 2028 г. в страната ни да има поне 2,5 милиона декара с поливни съоръжения.