Европейският парламент, Съветът на Европа и Еврокомисията са постигнали политическо споразумение за правилата, които определят как ЕС ще действа като член на Женевския акт - многостранен договор за защита на географските указания, управляван от Световната организация за интелектуална собственост, съобщиха от пресцентъра на ЕК. Договореният проект за регламент ще бъде официално одобрен от Европейския парламент и Съвета, след което Общността ще бъде готова да се присъедини официално към Женевския акт чрез отделно решение.
По думите на комисаря по земеделието и развитието на селските райони Фил Хоуган „с това политическо споразумение географските указания на ЕС могат да подобрят защитата на многостранно равнище“.
Женевският акт модернизира Лисабонското споразумение от 1958 г. за защита на наименованията за произход и тяхната международна регистрация и позволява на международни организации като Европейския съюз да се присъединят. Самата Лисабонската спогодба, която включва 28 членове, включително седем държави-членки на ЕС, предлага начин за осигуряване на защита на наименованията за произход чрез една регистрация.
Членството в Женевския акт ще позволи на географските указания на ЕС да получат високо ниво на защита в бъдеще с други страни по Женевския акт.
Географските указания означават продукт, произхождащ от специфичен географски район с качества или характеристики, които по същество са свързани с географския произход, включително природните и човешките фактори. Географските означения също служат за разграничаване и засилване на културния принос и възнаграждаване на творчеството на традиционното ноу-хау. Следователно термин, регистриран като защитено географско указание (ЗГУ) или защитено наименование за произход (ЗНП), може да се използва само от производители, разположени в обозначената зона.
Над 3 хиляди имена на вина, спиртни напитки и хранителни продукти от страни от ЕС и страни извън ЕС са регистрирани в ЕС. Сред тях са шампанското, Грана Падано, Фета и Комте, които са обект на многостранен договор за защита на географските указания, управляван от Световната организация за интелектуална собственост.